"Ne dolgo nazaj smo tudi pri nas videli film “Še vedno Alice”, ki med drugim govori tudi o tem. Priporočamo, da si ga ogledate. Sporočil v tem filmu je še veliko, med drugim tudi, da je potrebno obiskati zdravnika, ki ugotovi, katera bolezen povzroča spremembe v delovanju vaših možganov. Pri Alice je te spremembe, ki jih je zaznala pri sebi, povzročila ena od vrst Alzheimerjeve bolezni," Pravi predsednica društva RESje Ana Cajnko.
PREBERITE TUDI: INTERVJU: depresija, žalost ali demenca?
Znaki demence niso pri vseh ljudeh enaki. Pri nekaterih se že zgodaj pojavljajo težave s sklepanjem, zbranostjo, orientacijo, pri drugih se pojavijo na drugih področjih. Za vse, kar počnemo, so odgovorni možgani in če v katerem delu ne delujejo več dobro, to vpliva na naše razmišljanje, ravnanje, življenje. Nekaj let že poznam osebo, ki ima eno od vrst Alzheimerjeve bolezni. Spremembe pri sebi je zaznala kot motnje pri sklepanju in računanju. Pri svojem delu - bila je računovodja -, je opazila, da ne zna več računati, prav zapisati številk…. Tudi s koncentracijo ni bilo več vse prav, zato je obiskala zdravnika, ki je opravil vse potrebne preiskave in jo nato poslal še k specialistu nevrologu. Sedaj s svojo “demenco” kar dobro “shaja” že vrsto let. Nima težav z govorom, pa tudi kratkoročni spomin, to je spomin na nedavne dogodke, ji še vedno dobro služi. Opravlja vse tisto, kar zmore in polno živi. Ve, da določenih stvari ne zmore več, vendar je še veliko tega, kar jo veseli, in to dela. S tem načinom ohranja vse tiste sposobnosti možganov, ki jih demenca (še) ni odvzela. Pomagajo tudi zdravila za upočasnjevanje demence, ki pa jih seveda lahko predpiše samo strokovnjak nevrolog ali psihiater po opravljenih preiskavah. Zato z obiskom zdravnika ne odlašajte predolgo.
Če se pojavijo spremembe, kot so brezvolje, hitra menjava razpoloženja, motnje vida, sluha, otipa, ravnotežja, govora, koncentracije, orientacije, kratkoročnega spomina, je potrebno obiskati zdravnika.
"Vsekakor svetujemo, da obiščete zdravnika že prej, ne šele po nekaj mesecih. Poškodovanih možganov se namreč ne da popraviti. Velja si zapomniti, da je kar 10 do 15 odstotkov različnih vrst demenc popolnoma ozdravljivih, če so odkriti razlogi za nastanek simptomov demence dovolj zgodaj. Diagnozo lahko postavi samo zdravnik, sami pa moramo biti pozorni na znake in se pravočasno posvetovati z osebnim zdravnikom in svojci. Skrivanje težav, zatajevanje in upanje, da bo minilo, ni ravno dobro. Zamudite lahko čas, ko se da še kaj storiti," še poudarja Cajnkova.
PREBERITE TUDI: Intervju s trenerko spomina: "Ukrepati, ko so že nastopile težave, je malo pozno"