V ponedeljek začnete odločno in se cel dan držite diete, zvečer pa vas zlomi in po hiši hlastavo iščete nekaj sladkega? Cel teden se držite diete, v petek zvečer pa se ob druženju s prijatelji enostavno ne morete upreti slanim prigrizkom?
Vam je to kaj znano?
Z zdravo prehrano in rednim gibanjem lahko izgubimo odvečne kilograme, dobimo več energije, se boljše počutimo in zmanjšamo tveganje za nastanek različnih bolezni.
Kljub vsem tem prednostim, ki se jih vsi zavedamo, pa je ohranjanje zdrave prehrane in življenjskega sloga lahko velik izziv.
Se sprašujete, kako bi lahko enkrat za vselej nehali konstantno prekinjati dieto z občasnimi pregrehami, zaradi katerih imate potem še slabo vest, ampak se je končno uspešno držali?
Preverite šest nasvetov, s katerimi bo vztrajanje pri dieti veliko lažje:
1) Začnite z realnimi pričakovanji
Če boste nase preveč pritiskali in želeli prehitro preveč, se lahko vaš načrt hitro podre. Raziskovalci so ugotovili, da je pri ljudeh z odvečnimi kilogrami, ki so pričakovali, da bodo shujšali hitro in veliko kilogramov, velika tudi verjetnost, da bodo v šestih do 12 mesecih opustili program hujšanja. Postavitev bolj realnega in dosegljivega cilja vam torej lahko prepreči, da bi hitro obupali ali zatavali nazaj v slabe navade.
Zato imejte realna pričakovanja. Vsi občasno zdrsnemo. Vsi delamo napake in kršimo pravila. To še ne pomeni konca sveta. Najslabše, kar lahko naredite, je, da popustite in obupate.
2) Preuredite tudi shrambo
Če je večina hrane v vaši hiši zdrava, ste že na pol poti. Če že morate imeti v shrambi tudi kakšno mamljivo in nezdravo hrano za posebno priložnost, jo skrijte očem ali pa jo raje kupite v zadnjem trenutku. Na dan posebne priložnosti oziroma praznovaja pa se raje znebite vseh ostankov nezdrave prehrane; tudi tako, da jih gostom zavijete za domov.
3) Enkrat na teden se pregrešite brez slabe vesti
Če boste občasno uživali v svojih najljubših sladicah, se ne boste počutili tako zelo prikrajšane tudi na dieti. Zato si določite dan v tednu, ko si boste privoščili nekaj pregrešno dobrega in se razvajali brez občutka krivde. Dovolite si, da ob tem resnično uživate!
Če si vzamete čas, da si privoščite priboljšek in ob njem uživate, bo to veliko boljše za vaše telo in duha, kot da ga pojeste z neznosnimi občutki krivde.
4) Povejte prijateljem, da ste na dieti
Povejte vsem, da spreminjate svoje prehranjevalne navade. Prosite jih, da vas opomnijo na vašo predanost boljšemu zdravju, ko boste v skušnjavi. Prosite jih, da naj vas podpirajo in spodbujajo.
Če veste, da vas nek prijatelj redno zvabi v skušnjavo, se mu poskušajte izogibati. Ali pa mu predlagajte takšno druženje, da mu to onemogočite. Peljite ga na sprehod ali pa v hribe. Zadnja stvar, ki jo potrebujete, je nekdo, ki vas bo poskušal zamajati v vaši odločitvi za bolj zdrav življenjski slog!
5) Vsakdanji opomnik na hladilniku
Poiščite nekaj fotografij sebe, na katerih si niste najbolj všeč in si jih strateško postavite na najbolj vidna mesta skušnjave. Pred hladilnik ali omaro s piškoti. Tako vas bodo spomnili na pozitivne spremembe, ki jih poskušate vnesti v svoje življenje, kadar vas zamika pretirano uživanje.
6) Ne jejte pod stresom
Zapisujte si, kdaj jeste in kaj jeste. Če ugotovite, da pogosto jeste, ko ste razburjeni ali pod stresom, poskusite to spremeniti. Najti boste morali alternativne načine, kako se spopasti s stresom, naslednjič poskusite poklicati prijatelja ali pa se odpravite na sprehod.