Skrbno preglejte svoje finance. Če ste samski, morate to narediti sami, če pa živite v dvoje (v zakonski ali zunajzakonski skupnosti), pa se lotita tega skupaj. Če partner noče pri tem sodelovati, se sami spravite k temu izredno pomembnemu delu svojega življenja in tudi temelju vaše starosti.
V kolikor vas doleti katera izmed napredujočih bolezni, pri katerih se pričakuje, da boste sčasoma potrebovali več pomoči ali domsko oskrbo, se čim prej posvetujte z domačimi in naredite načrt. To velja, ne glede na to, koliko ste ob diagnozi stari. Ne odločajte se mimo svojih otrok, na lastno roko in v naglici. Že v začetku bolezni temeljito razmislite in pretehtajte vse možnosti, ki so na voljo. Razmislite, kaj boste storili s svojim premoženjem, kdo bo skrbel za vas in kaj ta skrb vsebuje. Posvetujte se z domačimi, z otroki, z zdravnikom, pa tudi s pravnikom, če je potrebno. Pri določenih bolezni je potek predvidljiv in znan, torej ne more biti presenečenje. Ne zatiskajte si oči, temveč se soočite s svojo novo nastalo situacijo. Vsem bo lažje, predvsem pa boste deležni boljše oskrbe in pozornosti. Tudi odnosi med domačimi bodo razbremenjeni in manj bo negotovosti.
PREBERITE TUDI: Na koga računate, ko se boste postarali? Na državo, socialo, otroke...?
2 točki za ureditev financ:
- Natanko preglejte svoje mesečne obveznosti. Seštejte vse položnice ter vse mesečne stroške, tudi tiste za hrano, TV, hobiji itd. Prištejte tudi vse stroške za vzdrževanja avtomobila in druge stroške, ki jih imate. Seštejte vse obveznosti iz naslova prejetih posojil: za avto, hipotekarno posojilo itd.. Nato te mesečne stroške pomnožite x 12, da dobite letni znesek. Prištejte vse obveznosti, ki vas bremenijo 1 x letno: razna zavarovanja, davki itd.
- Če ste sami, le svoje, če živite v dvoje, pa skupne. Bodite si na jasnem koliko denarja na leto porabite za preživetje.
Nato preglejte svoje prihodke. Če živite v dvoje, skupne, če pa ste sami, pa le svoje. Seštejte mesečne prihodke, skupaj z regresom za dopust in drugimi prihodki in jih pomnožite krat 12, da dobite vaš pričakovani letni prihodek. Sedaj od vajinih - svojih letnih prihodkov odštejte seštevek vseh vaših stroškov in obveznosti v enakem obdobju, torej v enem letu. Kakšna je razlika? Je sploh razlika? Koliko vam sedaj ostane denarja?
V nadaljevanju razmislite, kako bi živeli, če bi v obstoječi nepremičnini in z obstoječim lastništvom, živeli sami, le s svojimi prihodki, na primer s pokojnino.
V tem primeru od prihodkov odštejte regres za prehrano in vožnjo, saj ju v času upokojitve ne boste več prejemali.
Od sedanjih neto dohodkov odštejte 37% (odmerna stopnja pokojnine je 63,5% od neto dohodkov v 24 letih, podatek velja za leto 2022) in dobili boste približno višino vaše pokojnine.
PREBERITE TUDI: Načrtovanje upokojitve: Že veste, kaj boste počeli, ko se upokojite?
V kolikor boste živeli sami, se fiksni stroški zmanjšajo le v manjšem delu: to je strošek elektrike, hrane, kurjave…Mesečne stroške torej zmanjšajte za 20%, od skupnih prihodkov pa odštejte njegove, njene prihodke. Kakšno sliko dobite sedaj? To je tema, za katero je koristno, da jo s partnerjem čim prej obdelata, iskreno, realno in z črnim scenarijem. Nekoč bo nekdo od vaju ostal sam, to je dejstvo, dodatek na vdovsko pokojnino pa je izredno nizek.
Če pa živite sami, pa naredite to analizo sami. Naredite jo tudi v primeru, če ste že upokojeni.
O svoji starosti je potrebno razmišljati že precej let pred upokojitvijo. Predvideti je potrebno različne scenarije, predvsem tiste, najbolj črne in se nanje pripraviti. Z leti pride bolezen, onemoglost in druge tegobe. Za lajšanje tega pa boste potrebovali predvsem denar.
PREBERITE TUDI: Zakaj moški ob upokojitvi izgubijo več kot ženske?
Vesna Cetinski, iz knjige »Upokojitev, ni problema.«