A tudi te niso nujno zgolj dobre. Rezultati nove raziskave namreč kažejo, da isti gen, ki je zaslužen za široke boke, povečuje tveganje za nastanek sladkorne bolezni tipa 2 pri ženskah, pri moških ne.
Gen KLF14 ima edinstven in dramatičen učinek na maščobne celice – te se na predelu bokov in trebuha povečajo, a zredčijo, zaradi česar je otežen nadzor krvnega sladkorja. Ugotovitve raziskovalcev z Medicinske univerze v Virginiji pa kažejo, da se to običajno dogaja le ženskam z oblinami, ki so gen podedovale od podobno oblikovanih mam. In čeprav so številne predhodne raziskave potrdile domnevo, da omenjeni gen zmanjšuje tveganja nastanka sladkorne bolezni, pa ameriški raziskovalci z omenjene univerze vztrajajo, da so rezultati njihove pet let trajajoče študije bolj pravilni.
Kar pa ne pomeni, da jih dognanja niso osupnila. „Bili so trenutki, ko smo se praskali po glavah, saj nismo znali interpretirati rezultatov,“ je dejal vodja raziskave dr. Mete Civelek. Kot so pozneje ugotovili, je namreč osrednjega pomena, kako geni vplivajo na določene dele telesa, ne pa kako vplivajo na celotno telo. „Če ste ta gen podedovali od mame, obstaja večja verjetnost, da boste zboleli za sladkorno boleznijo tipa 2,“ je pojasnil Civelek. Če ste ženska, je to tveganje še večje – za 28 odstotkov večje od moškega, ki je gen podedoval od očeta. Zakaj ta gen tveganje bolj poveča pri ženskih kot pri moških, še ne vemo.
PREBERITE TUDI: Poglejte, kako lahko izboljšate svoje zdravje samo s hitro hojo. Presenetilo vas bo!