Zadnjih 40 let zahodna družba pospešeno drvi v vse večji individualizem. Človek naj bi bil sebi dovolj, saj ima denar, dobrine na vsakem koraku, zabavo na klik, skratka, udobje, ki bi ga naši predniki lahko samo sanjali.
Tej lepi sliki samozadostnosti moramo dodati neprijetno stran.
Namreč: človek je kot posameznik postal nemočen, ranljiv, slab, postal je lahka tarča in žrtev za kogarkoli: za politiko, za goljufe, za manipulacijo v mnogoterih oblikah. Še posebno to velja v starosti, ko postanemo tudi fizično in kognitivno šibkejši. Temu dodatno pripomore tudi slaba pokojnina in pa vse večja revščina med upokojenci. Tak človek pa je lahka tarča za kogar koli.
PREBERITE TUDI: Se pogovarjate o starosti? Kje želite živeti in kako? Kaj, če ostanete sami?
Ni potrebno, da se podredimo vsem nesmiselnim trendom v družbi, v kateri živimo. Stopimo ven iz tega vlaka. Povezujmo se, pogovarjamo se s sosedom, znancem. Uredimo odnose v družini, pokličimo sorodnike, obiskujemo se. Če imamo težave, najdimo rešitev. Ponudimo pomoč, če jo kdo potrebuje, ne bojmo pa se tudi vprašati zanjo. S takim vedenjem si bomo pridobili občutek povezanosti in moči, saj se ne bomo čutili osamljene in slabotne.
Pred kratkim sem slišala zgodbo o mladem paru, ki je pustil svojo akademsko kariero v mestu in se vrnil na podeželje, na kmetijo svojih staršev in starih staršev. Tam mlada družina živi in dela skupaj s starši in s starimi starši, torej skupaj živijo in delajo 4 generacije. Kot skupnost so močni in skorajda nepremagljivi. Odporni so na krize, slabo politiko države in na vse druge norosti sodobnega sveta. Živijo skladno s svojimi vrednotami, zato je poskrbljeno tako za otroke kot za starejše.
PREBERITE TUDI: "Največ zdravstvenih tegob zadene tiste, ki vstopijo v čas upokojitve nepripravljeni"
Živite torej tako življenje, kot si ga ustvarite sami in ne čakajte na pomoč od zunaj. Če boste povezani ne boste slabotni in tudi nemočni ne.
Vesna Cetinski