Lahko pa jo zakasni pri tistih, ki je še nimajo.
Oxfordski raziskovalci so za potrebe svoje raziskave obravnavali 329 ljudi, starih 70 let. Ti so dvakrat na teden vadili 60 do 90 minut, od tega je vsaj 20 minut odpadlo na poganjanje pedal sobnih koles, preostanek časa pa so dvigovali uteži. Nekateri od njih so po priporočilih raziskovalcev uro na teden vadili še doma.
Po besedah profesorice in vodje raziskave Sallie Lamb so pacienti z nekaj leti demence, ki so še lahko sledili preprostim navodilom za telesno vadbo, okrepili telesno moč in izboljšali kondicijo, vendar pa vadba ni pripomogla k izboljšavam v razmišljanju in vedenju.
Profesor klinične nevrologije z univerze v Londonu Martin Martor je po objavi študije v medicinski publikaciji The British Medical Journal dejal, da ga rezultati niso presenetili, saj se je sprememba v možganskih celicah začne že mnogo prej, preden se začnejo pojavljati simptomi demence. Vseeno meni, da vadba ni 'bob ob steno', le začeti je treba pred diagnozo. Vadba sicer velja za dober način za zakasnitev demence oziroma zmanjševanje možnosti obolenja.
Raziskovalci so že napovedali preizkus novih oblik vadbe, ki bi se morda lahko obrestovale v boju proti tej bolezni.
PREBERITE TUDI: Intervju s trenerko spomina: "Ukrepati, ko so že nastopile težave, je malo pozno"