Ritem narave se z jesenjo upočasni, zaradi manjše količine in intenzivnosti sončne svetlobe. Enako se dogaja tudi z našimi telesi, saj smo ljudje močno povezani z naravnim ritmom. Upočasnimo se, kljub temu, da si večina tega ne želi.
Naši notranji mehanizmi, predvsem hormoni in živčni sistem, zaznajo spremembo zunanje temperature, zato sprožijo delovanje procesov, ki začnejo telo ogrevati. Logična posledica teh procesov je kopičenje energije, ki jo pridobivamo iz hrane, tudi, če ne uživamo večje količine obrokov. Od tu torej izvira razlog za nepojasnjeno pridobitev teže.
Poleg tega se zaradi nenadne temperaturne spremembe zakrčijo tudi mišice, ki telesu pomagajo ohraniti primerno notranjo temperaturo za nemoteno delovanje organov. To občutimo kot hitrejšo utrujenost pri izvajanju dnevnih aktivnosti in povečano togost gibanja celotnega telesa.
V tem času sta po teoriji kitajske medicine najbolj obremenjena organa v telesu pljuča in debelo črevo, zato sta ob neustreznem delovanju tudi najbolj izpostavljena raznim obolenjem. Prvi poskrbi za naš imunski sistem, drugi pa za čiščenje vsega neuporabnega in toksičnega, zato ni čudno, da se ogromno ljudi sooči z neprijetnimi prehladi ali trebušnimi virozami.
Seveda na vse te spremembe reagirajo tudi čustva in razpoloženje, ki postane bolj melanholično, predvsem zaradi vedno manjše količine svetlobe in toplote sonca.
Kako lahko svojemu telesu pomagamo pri usklajevanju z naravnim ritmom pa vam napišem v naslednjem prispevku.
Z ljubeznijo, Nastja
Še več o meni najdete tukaj.