Naporno delo, nezdrav način življenja, pa tudi vsakodnevno več urno stanje na nogah, dednost, vse to in še več lahko privede do zelo neprijetne zdravstvene težave, do kroničnega venskega popuščanja. Težava je sicer pogostejša pri ženskah, a tudi veliko število moških se sooča z njo.
Tveganje za nastanek kroničnega venskega popuščanja
Glavni dejavniki, ki znatno povečujejo možnost za nastanek kroničnega venskega popuščanja so: dednost, prekomerna telesna teža, večje število porodov, telesna neaktivnost, staranje.
Prvi znaki venskega popuščanja
Prvi znaki se navadno kažejo z utrujenimi nogami, s pogostim mravljinčenjem, bolečinami, krči, oteklimi gležnji. Vsi ti znaki se stopnjujejo, počasi se pričnejo pojavljati krčne žile.
Zato bodite pozorni, če vas po dolgem dnevu pogosto bolijo noge, če imate otekla stopala ali vam proti koncu dneva postajajo čevlji premajhni. Prav tako bodite pozorni, če se pogosto pojavi občutek srbenja, krči v mečih – ti so izrazitejši ponoči, če prihaja do napetosti v nogah. Na koži se lahko pojavijo tudi spremembe, nastajajo krčne žile.
Vsi ti simptomi lahko nakazujejo na kronično vensko popuščanje, ki pa ni nedolžno bolezensko stanje. V hujših primerih lahko privede tudi do tromboze, to pomeni, da lahko nastane krvni strdek. Zato je pomembno, da prve znake prepoznate in ukrepate pravočasno. Zdravljenje bo hitrejše in bolj uspešno.
Tonus ven
Tonus ven je najbolj pomembna lastnost ven, po njej se meri napetost venskih sten. Če se tonus zmanjša, vene izgubljajo prožnost. To pa povzroča tudi pritisk na zaklopke, te s časoma ne tesnijo več, kri prične zastajati v žilah. Tak zastoj krvi povzroči, da so žile vse bolj prepustne, tekočina se zliva v tkivo. Prihaja do otekanja, predvsem do otekanja gležnjev in nastaja kronično vensko popuščanje.
Zdravljenje
Zdravljenje kroničnega venskega popuščanja poteka na več možnih načinov. Eden od njih je zdravljenje s kompresijskimi nogavicami, te stiskajo vene in pospešujejo krvni obtok. Pomagajo pa tudi pri zniževanju pritiska v venah.
Predvsem v začetni fazi pa je zelo uspešno tudi zdravljenje s pomočjo venoaktivnih zdravil, med katere spada tudi mikronizirni diosmin.
Ta upočasnjuje oziroma zaustavlja vnetja, preprečuje napredovanje bolezni in zmanjša možnost za nastajanje zapletov. Po raziskavah sodeč je zelo uspešen, če je zdravljenje pravočasno in vensko popuščanje v začetni fazi.
Flavonoidi vplivajo na metabolizem mediatorjev vnetja, zmanjšujejo viskoznost krvi, zmanjšujejo aktiviranje in adhezijo levkocitov, zmanjšujejo krhkost kapilar ter uspešno zvišujejo venski tonus. Pravočasno zdravljenje torej preprečuje vnetje in ščiti venske zaklopke. Prav tako pa uspešno zmanjšuje tudi neprijetne simptome, kot so bolečine, otekanje, krči, mravljinčenje in podobno.
Če pa govorimo o hujši obliki kroničnega venskega popuščanja, se bo zdravnik najpogosteje odločil za zahtevnejši poseg. Z operacijo se tako odstrani okvarjene površinske vene, ali pa se v razširjene vene z injekcijo vbrizga snovi, ki celijo poškodovane venske stene.