Najpogostejša zdravstvena težava, ki jo povzroči konec rodnega obdobja, so vročinski valovi. Pogosto so povezani z razdražljivostjo in splošnim pomanjkanjem energije. Lahko jih spremlja pospešeno bitje srca, zaradi upada hormona estrogena pa so v menopavzi pogostejša vnetja sečil in nožnice. Študije kažejo, da simptomi lahko trajajo desetletje ali celo več.
Čeprav klinične raziskave potrjujejo, da je hormonsko zdravljenje v menopavzi varno in učinkovito, smernice priporočajo, naj ne bo prva izbira zdravljenja. »Ženskam svetujemo spremembo načina življenja, ki naj traja vsaj tri mesece po pojavu simptomov. Šele potem po potrebi uvedemo hormonsko terapijo,« pojasnjuje dr. JoAnn Manson iz Harvard Medical School.
Kognitivno-vedenjska terapija, pa tudi hipnoza, omilijo težave v klimakteriju, še posebej vročinske valove. Študije so tudi pokazale, da imajo več težav ženske z debelostjo ali prekomerno telesno težo. Zato je smiselno »oklestiti« odvečno težo. Na voljo je tudi vse več dokazov, da zmanjšanje stresa zmanjša tudi pogostnost in intenziteto vročinskih napadov.
V menopavzi je izjemno pomembna prehrana. Študije so potrdile, da prehrana, bogata s fitoestrogeni, zmanjšajo klimakterične težave. Fitoestrogeni so snovi rastlinskega izvora, ki učinkujejo podobno, kot estrogen. Grozdnata svetilka (Cimcifuga Racemoza) uspešno blaži vročinske valove, razdražljivost in čustveno labilnost. Rastlin, ki vsebujejo fitoestrogene, je več kot tristo, in jih ni težko umestit na dnevni jedilnik.
Pri lajšanju vročinskih valov so se kot učinkovita izkazala tudi zdravila, ki zvišujejo nivo serotonina in ki jih sicer predpisujejo za zdravljenje depresije, ter klonidin, ki ga predpisujejo pri visokem krvnem tlaku.
Viri:
International Menopause Society
Harvard Medical School
Menopause