Menopavza gre pogosto z roko v roko z upadom miselnih sposobnosti, še posebej spomina. Na srečo že dolgo vemo, da zdrav način življenja, »podprt« z zdravilnimi zelišči, dela čudeže. Tako je prehod skozi menopavzo lažji, možgani ostanejo »v formi«, spomin pa oster.
Fige in orehi za menopavzo brez težav
Zdrava prehrana je pomembna v vseh življenjskih obdobjih in tudi menopavza ni izjema. Nekatera živila so v tem obdobju še posebej pomembna. Med njimi so granatna jabolka, fige, orehi in kalčki. Bogata so z esencialnimi maščobnimi kislinami, ki negujejo kožo in spodbujajo delovanje imunskega sistema, ter z lahko prebavljivimi beljakovinami, ki ohranjajo mišično maso in vezivno tkivo. Avokado, pšenični kalčki ter laneno seme so odličen vira vitamina E, ki je pomemben za ohranjanje miselnih sposobnosti, ter omega 3 maščobnih kislin, ki varujejo srce in ožilje.
Telesna dejavnost in miselne igre
Za ohranjanje miselnih sposobnosti v menopavzi je zelo pomembna telesna dejavnost. Strokovnjaki priporočajo, da izberete eno od skupinskih oblik vadb, saj tako tudi ohranjate socialne stike. Druženje namreč dokazano izboljšuje delovanje možganov in zmanjšuje stres. Pri ohranjanju spomina pomagajo miselne igre, ki niso zgolj reševanje križank. Pravi zaklad za ohranjanje bistrega uma so zelišča, med njimi pa kraljujeta rožmarin in žajbelj. Vse več žensk ugotavlja, da so zdravilne rastline varen, naraven in poceni način za odpravljanje zdravstvenih težav in za zagotavljanje za mikrohranil, ki jih potrebujejo možgani.
Rožmarin
Za rožmarin je že dolgo znano, da krepi spomin. V antični Grčiji so si ga študenti vpletali v lase ali nosili okrog vratu, da bi jim pomagal pri izpitih. Študija, v kateri so testne osebe eterično olje rožmarina uporabljale kot aromaterapijo, je pokazala, da je rožmarin pri njih občutno izboljšal spomin ter okrepil tudi ostale možganske sposobnosti. Zasluga gre rožmarinski kislini, ki nastaja v listih in ki izboljšuje razpoloženje in budnost. Za ženske, ki gredo skozi menopavzo, je rožmarin idealna rastlina za »resetiranje« možganov in polnitev spominskih celic. Poleg tega se uspešno boli proti okužbam, tako tistim, ki jih povzročijo virusi, kot tistim, ki jih povzročijo bakterije.
Žajbelj
Žajbelj so za zdravljenje uporabljali že v 16 stoletju. Veljal je za zelišče, ki je »dobro za glavo in možgane ter oživlja živce in spomin.« Sodobna znanost je potrdila starodavne modrosti. Britanska študija, v katero so zajeli 44 zdravil ljudi v starosti 10 do 37 let je pokazala, da so si tisti, ki so uživali kapsule z žajbljevim oljem, zapomnili bistveno več besed kot tisti, ki so uživali placebo. Žajbelj raziskujejo tudi kot potencialno zdravilo za Alzheimerjevo bolezen.
Viri:
Annals of Internal Medicine
ClinicalTrials.gov
Journal of Nutrition and Metabolism