Angleški Buldog
Buldog je ravno tako bolj umirjena in izredno ljubezniva pasma, ki je zelo vdana svojemu gospodarju. Tako kot Baset ne mara biti sam, nadvse pa uživa, če ga vključite v svojo dnevno rutino. Zaradi telesne konstitucije to ni pes, ki bi prenesel velike fizične napore, vendar pa je tudi Buldog ob nepravi prehrani nagnjen k debelosti, zato nekaj aktivnosti vendarle potrebuje. Druge živali in otroke ima rad. Lahko biva v stanovanju ali hiši, z upoštevanjem, da je to notranji pes. Nega je ravno tako nezahtevna. Vzgoja ni posebej zahtevna, vendar pa zna biti ta pes včasih dominanten, zato je potrebno z njim delati dosledno.
Jazbečar
Naj bo
kunčji,
pritlikavi ali
standardni, dolgodlaki, kratkodlaki ali resasti, Jazbečar je odličen spremljevalec starejših. Ta izvorno lovska pasma je ljubezniv in zabaven družabnik, ki potrebuje veliko človeške pozornosti. Svojega lastnika je pripravljen zabavati ves dan in ga bo rade volje spremljal po dnevnih opravkih. Ne potrebuje veliko gibanja, za šolanje pa je lahko trd oreh, vendar je z določeno mero vztrajnosti primeren tudi za neizkušene lastnike. Zahtevnost nege je odvisna od tipa dlake, največ nege seveda potrebuje dolgodlaki jazbečar. Dobro se razume s starejšimi otroki in lahko biva v stanovanju.
Pekinez
Pekinez je izredno ljubezniva pasma, ki se močno naveže na svojega lastnika. Do tujcev zna biti nezaupljiv, prav tako pa se ne razume dobro z drugimi ljubljenčki. Z obsežno socializacijo lahko dobro shaja s starejšimi otroki. Šolanje je relativno zahtevno, zato je potrebno začeti zgodaj, saj je Pekinez trmasta in svojeglava pasma. Nega mora biti, zaradi dolge dlake, zelo konsistentna. Zaradi svoje majhnosti je relativno neaktiven, zato nima velikih potreb po aktivnosti in lahko biva v stanovanju.
Pritlikavi Šnavcer
Šnavcer je ljubka in prijazna pasma, ki pa rada laja, zato morda ni najbolj primerna za v stanovanjski blok. Z otroki se dobro razume, ob pravilni socializaciji pa tudi z drugimi živalmi. Po narave je ubogljiv in inteligenten, pa vendar zna biti tudi trmast. Nekaj izkušenj z vzgojo psov vsekakor pride prav za uspešnejše sobivanje. Nega mora biti dosledna, vendar ni pretirano zahtevna. Ker je pasma izredno ješča, je potrebno nadzorovati količino hrane in uravnavati tudi količino dnevne aktivnosti, vendar pa ob uravnoteženi prehrani ne potrebuje velikih količin gibanja.
Na portalu
Happy Doggy pa najdete še več pasem, primernih za
starostnike, pasme, ki so primerne za
astmatike in alergike, pasme za
začetnike in
izkušene lastnike psov, najbolj
učljive pasme ter še mnogo več.
Pri izbiri pasme psa je potrebno predvsem upoštevati
življenjski slog, ki ga živite. Tako so nekatere pasme primernejše samo za bolj
aktivne posameznike, spet druge pa lahko živijo tudi z bolj
umirjenimi posamezniki. Za tiste manj mobilne posameznike v zrelih letih, ki se ne želite spopadati z zahtevno nalogo vzgoje mladička je odlična izbira tudi posvojitev starejšega
psa iz zavetišča - ta vam bo neizmerno hvaležen, zvest in umirjen družabnik, njegova energija in življenjska izkušenost pa se bosta ujemali z vašo.
Nič ni lepšega kot najti popolnega spremljevalca za tista leta v življenju, ko imamo čas in energijo, da jim posvetimo toliko časa, skrbi in ljubezni, kot si je človekovi najboljši prijatelji zaslužijo.