Vid se starostjo poslabša predvsem zaradi sprememb mrežnice in žilnice v rumeni pegi. Ta pa predstavlja centralni del očesnega ozadja. Okvara nastaja postopoma in če se jo zdravi pravočasno, je zdravljenje uspešnejše.
Največkrat ljudje, ki imajo degeneracijo rumene pege, to opazijo z zelo značilnim simptomom ukrivljene slike. Ravne površine kar naenkrat niso več ravne, črke v isti besedi so različno velike ali popačene. Pojavi se lahko tudi temna lisa v centralnem delu vidnega polja. Bolezen pa ne privede do popolne slepote, celo ljudje, ki imajo hudo okvaro rumene pege, so lahko še vedno aktivni in skrbijo samo zase. Je pa to, seveda, zaradi bolezni nekoliko oteženo.
Da pa do te bolezni ne bi prišlo oziroma, da jo upočasnimo, je zelo pomembno tudi, kaj jemo. Na voljo so različni dodatki, ki jih lahko kupite v lekarni in ki preprečujejo nastanek degeneracije rumene pege.
Veliko hranilnih snovi, s katerimi jo boste okrepili, pa najdete tudi v živilih. Škodljive učinke v očesu nevtralizirajo antioksidanti. Zelo pomembni so vitamin C, E, karoteniodi, cink. Iz skupine karotenoidov sta najbolj pomembna za zdravje oči lutein in zeaksanthin. To sta dva močna antioksidanta, ki pomaga ohranjati zdravje oči. Najdemo ju v zeleni zelenjavi, predvsem v ohrovtu, špinači, brstičnem ohrovtu, grahu, zelju.
Za svoje zdravje oči boste tako najbolje poskrbeli, če boste jedli zdravo hrano, prehranske dodatke, ki varujejo oči ter redno hodili na okulistične preglede.