Nove tehnologije ponujajo inovativne in praktične rešitve za boljšo kakovost življenja. Nekatere so prilagojene predvsem starejšim in njihovim specifičnim potrebam.
Zato ne preseneča, da se nad visokotehnološkimi izdelki vse bolj navdušujejo tudi starejši, ki si želijo olajšati vsakdan.
Zbrali smo sedem inovativnih izdelkov, s katerimi si lahko občutno poenostavite opravila, olajšate stik s svojci, izboljšate varnost ali pa se z njimi zgolj zabavate.
1) Digitalni dozirnik tablet za natančno odmerjanje zdravil
Hero Digital Dispenser je pripomoček, ki vam bo pomagal pri zares natančnem jemanju zdravil. Omogoča doziranje do deset različnih tablet, vseh oblik in velikosti, mogoče pa ga je prilagoditi kateremu koli razporedu zdravil.
Hero lahko shrani do 90-dnevno zalogo zdravil, ki je odvisna od velikosti tablet. Napravo povežete z aplikacijo za pametne telefone Hero, prek katere tudi prejemate obvestila, da je čas za nov odmerek, spremlja pa tudi porabo tablet.
2) Tablični računalnik GrandPad, primeren za vsakogar
GrandPad tablica je zelo enostavna za uporabo, saj je namenjena tistim manj tehnološko podkovanim starejšim. Omogoča poslušanje glasbe, igranje iger in varno brskanje po internetu na zares zelo poenostavljen način.
Zaradi velikih gumbov, povečanih črk in intuitivnega sistema boste brez težav opravili videoklepet ali svojcem ter prijateljem poslali sporočila ter fotografije.
Tablični računalnik GrandPad ima tudi svoje zasebno družinsko omrežje, ki drugim pooblaščenim članom omogoča dodajanje fotografij, posodobitev nastavitev in drugo.
Ta tablica je odlično darilo za tiste, ki se ne spoznajo na tehnologijo, a želijo ostati povezani z oddaljenimi prijatelji ali svojci.
3) Brezžične nalepke Tile Sticker za iskanje izgubljenih predmetov
Tile Sticker so male samolepilne vodoodporne nalepke, ki preprečujejo izgubo vsakodnevnih stvari oziroma vam jih pomagajo najti.
So dovolj majhne, da jih lahko namestite na daljinec, denarnico, ključe in druge gospodinjske predmete, ki jih pogosto založite in iščete ali pa lahko izgubite.
Ko boste predmet, na katerega ste namestili nalepko, iskali, samo uporabite aplikacijo Tile Sticker v telefonu in izvedeli boste, kje se predmet nahaja.
Življenjska doba nalepke je tri leta, njen Bluetooth doseg pa znaša tudi dobrih 120 metrov.
4) Slušalke Apple Airpods za jačanje zvoka
Slušalke Apple Airpods so odlične za tiste, ki imajo težave s sluhom, vendar ne nosijo slušnih aparatov. Odlične so zaradi brezžične zmogljivosti in manj znane funkcije za jačanje zvoka, ki lahko služi kot nizkokakovostni slušni aparat.
Funkcija Live Listen vam pričara supersluh, saj vam omogoča, da svojo iPhone napravo postavite blizu osebe ali zvočnika, ki ga ne slišite dobro. Ko nato omogočite omenjeno funkcijo poslušanja v živo (ki je prikazana kot ikona ušesa), lahko povečate glasnost na mikrofonu vašega iPhona, prek slušalk AirPods pa tako stvari boljše slišite.
Slušalke sicer niso nadomestek za kakovostne slušne naprave, so pa lahko stroškovno učinkovita pomoč.
5) Pametni zvočnik Amazon Echo Dot, ki varuje vas in vaš dom
Amazon Echo Dot je pameten kompaktni zvočnik s številnimi funkcijami in sposobnostmi, primernimi za starejše. Aktivirate ga z glasom prek Alexe - digitalnega glasovnega pomočnika, in je dovolj majhen, da ga lahko nosite s seboj.
Omogoča klepetanje prek spleta, poslušanje glasbe, prejemanje novic, na katere se naročite, igranj iger, ustvarjanje seznamov živil, spremljanje vremenske napovedi, nastavitve raznih alarmov (na primer za jemanje zdravil) ...
Amazon Echo Dot lahko tudi povežete z drugimi napravami, na primer telefonom vaših svojcev.
Vgrajen zvočnik s 7-daljinskimi mikrofoni za prostoročno upravljanje vas sliši po precej velikem stanovanju tudi v hrupnem okolju ali med predvajanjem glasbe. Če se torej zgodi, da nesrečno padete in Alexi ukažete, naj pokliče domače ali na pomoč, bo to tudi storila. Odvisno seveda od nastavitev, ki jih morate organizirati sami.
Ta pametni zvočnik omogoča tudi dodatne varnostne funkcije. Naprava na primer pošilja opozorila o ogljikovem monoksidu, alarmih za dim in zlomljenem steklu, tako da omogoča tudi večje varovanje doma.
6) Pametne ure za lažji nadzor nad telesnim stanjem
Na trgu obstaja širok nabor pametnih ur, ki vam poleg tega, da vam kažejo čas, tudi lajšajo skrb za zdravje in nudijo pregled nad stanjem telesa.
Merijo vam srčni utrip, štejejo korake, prek njih enostavno dostopate do aplikacij in poslušate glasbo, nastavite razne alarme, spremljajte vremenske razmere in celo plačujete račune.
Pametna ura Apple Watch ima celo zmogljivost odkrivanja padcev. Ko zazna močan padec, medtem ko nosite uro, se oglasi alarm in prikaže opozorilo. Če pri tem zazna, da se vsaj kakšno minuto ne premikate, bo samodejno poklicala stik, ki ste ga nastavili za klice v sili, v primeru, da klic ni uspešen, pa bo poslala sporočilo z lokacijo in informacijo o zaznanem padcu.
7) GPS naprava SmartSole za sledenje lokaciji uporabnika
SmartSole izgleda kot vložek za čevlje, v katerega je skrita GPS naprava za sledenje in zaenkrat deluje le v ZDA. Zasnovana je bila posebej za pomoč obolelim z demenco in Alzheimerjevo boleznijo, saj ti običajno pogosto zatavajo, s tem pa povzročijo velike skrbi skrbnikom in družini.
Ergonomski vložek uporablja GPS in mobilno povezljivost za pošiljanje posodobitev posameznikove lokacije v poseben sistem negovalcev, ki se imenuje GTX Corp Monitoring System. Z zanašanjem na najsodobnejšo tehnologijo, kot so sledilci GPS, lahko znatno zmanjšamo tveganja, da bi se oskrbovanci izgubili.