Pozor! Prepoznajte zavajajoče oglase: kako spletni goljufi od vas dobijo denar?

Ko brskamo po spletu, se pogosto srečujemo z različnimi oglasi, ki obljubljajo ugodnosti, ki jih je težko zavrniti: popusti, brezplačni izdelki, hitri zaslužki in še več. A za vsakim oglasom se ne skriva vedno resnica, saj lahko na spletu oglašuje kdorkoli, ki za oglas plača – tudi spletni prevaranti, ki želijo izkoristiti naše zaupanje.
Kako lahko prepoznate zavajajoče oglase? (Foto: Freepik.com)
Kako lahko prepoznate zavajajoče oglase? (Foto: Freepik.com)
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila

Lažne spletne trgovine

Med branjem novic ali brskanjem po družbenih omrežjih lahko naletite na privlačne oglase za "neverjetne popuste" v spletnih trgovinah. A naj vas to ne zavede, saj se za tovrstnimi oglasi lahko skrivajo prevaranti, ki pa seveda želijo vaš denar. Prevaranti zakupijo zavajajoče oglase za ponarejene izdelke, ki so lahko nevarni za uporabo ali pa preprosto ne izpolnjujejo svojega namena. Če torej naletite na oglas za nek izdelek ali spletno trgovino, vedno preverite, če kaže znake prevare. Zavajajoči oglasi se lahko pojavijo tudi kot prvi zadetek na brskalniku, zato morate biti izredno previdni in pred nakupom vedno preveriti spletno trgovino po korakih. Primerjajte tudi ceno izdelka s cenami pri drugih ponudnikih. Če ta močno odstopa, je očitno, da gre za prevaro.

Z 'izjemnimi' ponudbami vas zvabijo v prevaro.

Čudežni izdelki in zdravniki

Na novičarskih portalih so pogosti oglasi za čudežne izdelke in prehranska dopolnila, ki pa lahko predstavljajo tveganje za vaše zdravje. Velikokrat je v oglasu naveden zdravnik, kar naj bi zagotavljalo oglasu težo in legitimnost. A vedite, da gre pri tem za krajo identitete, prevaranti preprosto poiščejo ime in priimek obstoječega zdravnika in zlorabijo njegovo identiteto. Zdravniki v Sloveniji pravzaprav sploh ne smejo oglaševati zdravil. Izdelki večinoma prihajajo s Kitajske, vsebina pa ni vedno preverjena in ne ustreza našim standardom za varovanje zdravja. Če že naletite na oglas za čudežni izdelek, ki vas zanima, se o njem najprej posvetujte z zdravnikom ali farmacevtom in nikoli ne naročajte zdravil in prehranskih dopolnil kar tako na pamet, ker ste videli oglas.

Primer lažnega oglaševanja na novičarskih portalih.

Hitri zaslužki

Spletni goljufi oglašujejo tudi možnost hitrega zaslužka, bodisi z delom od doma ali pa z majhnimi investicijami. Obljubljajo visoke donose za zelo malo dela ali vloženega denarja, kar pa je že prvi in najbolj očiten znak, da gre za prevaro. Obogateti čez noč se ne da, četudi tako pišejo v oglasu. Veliki zneski za nekaj klikov na dan so popolnoma nerealna ponudba, zato jim nikar ne nasedajte. Prevaranti želijo vaše osebne podatke in denar, ki pa ga nikoli ne boste dobili nazaj.

Primer lažnega oglasa za nakup delnic.

Krediti prek spleta

Poleg oglasov za hiter dodatni zaslužek, spletni goljufi z oglasi za kredite prek spleta zlorabijo tudi finančno stisko posameznikov, ki se po finančno injekcijo obračajo na splet. Goljufi so pred leti objavljali male oglase na spletnih oglasnikih ali pa ponudbe umeščali kot komentarje na različnih forumih in novičarskih portalih. Pogosto potrošniki takšne ponudbe prejmejo tudi prek elektronske pošte, saj spam zaščita ni popolnoma učinkovita.

PREBERITE TUDI: Halo, kličejo goljufi! Kako vam z računa ukradejo denar?

Ker pa so goljufi povsem v koraku s časom, danes postavljajo zavajajoče Facebook strani, kjer zlorabljajo logotipe in vizualno podobo slovenskih finančnih ustanov.

Prevara vedno poteka po istem principu – najprej morate plačati stroške odobritve kredita, za odpiranje računa, nato davke … Stroški se nikoli ne končajo, vi pa seveda nikoli ne dobite obljubljenega denarja. Goljufi vas bodo obrali do zadnjega centa, če boste to dopustili.

Lažna spletna stran, ki ponuja hitre kredite prek spleta.

Nagradne igre in »rojstni dnevi« trgovin

Tudi oglasi za brezplačne izdelke ali posebne nagrade ne prinašajo nič dobrega. Na družbenih omrežjih, predvsem na Facebooku, so goljufi našli pravo tržno nišo za svoje lažne nagradne igre. Postavljajo lažne Facebook strani, na katerih zlorabljajo podobe znanih podjetij in trgovcev pod pretvezo, da podarjajo darilne bone in nagrade. Uporabniki morajo za sodelovanje v žrebu objavo komentirati, nato pa prek zasebnega sporočila prejmejo povezavo za vpis podatkov kreditne kartice, včasih tudi telefonske številke. V drobnem tisku, ki ga mnogi ne preberejo, pa se skriva zanka – uporabnik se s prijavo zaveže k plačevanju neke storitve, ki je ne potrebuje oz. povsem trivialne storitve, npr. video knjižnica. ali pa se včlani v plačljiv SMS klub, če vpiše svojo telefonsko številko in to potrdi s povratnim SMS sporočilom. Uporabniki seveda ostanejo praznih rok, prevara pa povzroči tudi finančno škodo.

Tako so prevaranti zlorabili podobo znanega trgovca Jager in pod pretvezo praznovanja rojstnega zbirali podatke in zavajali uporabnike.

PREBERITE TUDI: Pozor! Goljufi pošiljajo SMS sporočila pod pretvezo dostavnih služb

Prevara z lažno prodajo izgubljene prtljage, kjer so goljufi zlorabili ime in podobo ljubljanskega letališča.

Kako torej prepoznate oglase, ki vodijo v spletno prevaro?

Prvi korak je, da ohranite zdravo mero dvoma do vseh velikih obljub, ki jih vidite na spletu. Samo zato, ker se nekaj oglašuje, še ne pomeni, da je res. Ne slepite se z obljubami o hitrih zaslužkih ali brezplačnih ponudbah, ki se zdijo preveč dobre, da bi bile resnične. Preverite verodostojnost ponudnika, preberite mnenja drugih uporabnikov in raziščite ozadje izdelka ali storitve, preden opravite kakršenkoli nakup ali investirate denar. Izogibajte se hitrim odločitvam in vedno razmislite, preden kliknete na sumljive oglase ali ponudbe.

PREBERITE TUDI: Starejši in varnost na internetu: Naj vas ne bo strah vprašati za pomoč!

Z znanjem, previdnostjo in pozornostjo lahko zaščitite sebe in svoje premoženje pred spletnimi prevaranti.

Poglejte tudi video o tem, kako lahko prepoznate lažno Facebook stran: https://www.varninainternetu.si/knjiznica/hitra-finta-15-i-kako-prepoznam-lazno-facebook-stran/

Spremljajte Moja leta na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.

Internetne prevare Zavajajoči oglasi Varni na internetu
Morda te zanima tudi:

Kako varno nakupovati na spletu?

Spet je tu november, mesec nakupovalne mrzlice, velikih...

Vabilo na 1. posvet Foruma F3ŽO

Ali smo kot družba dovolj odgovorni, da zagotovimo star...

Na dogodku Naj Fala kruh ponovno nagradili najboljše kruhe

V Sloveniji smo znani kot veliki ljubitelji kruha. Po s...

Ženske po 50. letu: Te stvari so nujne za dober seks v menopavzi (nasveti seksologinje)

Več ali manj seksa po 50. letu? Seksologinja pravi, da ...

Astrološka napoved po znamenjih: Kaj vas čaka ta teden (21.10 - 27.10. 2024)?

Obdobje Sonca v škorpijonu, v katerega se podajamo v to...

Mesec kibervarnosti posvečen smishingu: prevari z lažnimi SMS-sporočili za krajo podatkov

Vsako leto oktobra poteka kampanja ozaveščanja o nevarn...

Metka Klevišar: ZDRAVNIK, KI GA NOSIMO V SEBI

Medicina res veliko zmore, vedno več in tega smo lahko ...

Izšla je oktobrska revija Vzajemnost 2024

Ste med tistimi, ki v trgovini skrbno preberejo označbe...

Projekt CrossCare 2.0.: Oskrba starejših in odziv na staranje prebivalstva

V okviru preteklega 23. Festivala za tretje življenjsko...
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Starejše novice:
Prijavi se
Uporabniško imeGeslo



* Pozabljeno geslo? Klikni TUKAJ!
* Nov uporabnik? Registriraj se!
Predlogi prijateljev
Registriraj / prijavi se da ti bomo lahko priporočali nove prijatelje.
Ambasadorji MojaLeta.si arrow right
Barbara Bizovičar

Barbara Bizovičar
popotnica


"Sklenila sem, da ne bom več sanjala o življenju, ampak svoje sanje živela!"

Uredništvo Kontakt O portalu Oglaševanje Splošni pogoji Piškotki
© 2024 MojaLeta.si Vse pravice pridržane.