Na včerajšnji novinarski konferenci sta predsednik vlade Janez Janša in direktor Nacionalnega inštituta za javno zdravje Milan Krek, predstavila načrt cepljenja proti covid-19, ki naj bi potekal v prvi polovici letošnjega leta.
Kot je poudaril predsednik vlade Janez Janša, so bili ukrepi glede cepljenja usklajeni na evropski ravni. "Slovenija se je pri dobavah posluževala skupnih evropskih naročil, strategija kot je bila sprejeta, se izvaja, in tudi načrt, ki ga bo predstavil direktor NIJZ Milan Krek, temelji na tej strategiji. Ko gre za prednostne skupine pri cepljenju, je strategija oblikovana na osnovi skupnih priporočil Evropske komisije, ki so bila oblikovana tudi ob našem sodelovanju," je uvodoma dejal premier.
Slovenija ima preko dva milijona odmerkov cepiv
"Skupaj imamo od obeh cepiv (Pfizerjevo cepivo in cepivo Moderne), ki sta v Evropi že odobreni, na voljo v letošnjem letu preko 2 milijona odmerkov, kar zadostuje za cepljenje enega milijona sto tisoč ljudi. Cepiva, ki so tudi naročena za Slovenijo, pa še nimajo odobritve evropske medicinske komisije, so še tri. Cepivo, ki je največ obetalo, to je cepivo podjetja, ki ima tudi največje proizvodne kapacitete v Evropi, je AstraZeneca in Evropska komisija je tega tudi največ naročila. Slovenija si je tu zagotovila proporcionalni delež, v višini skoraj milijona štiri sto tisoč odmerkov, kjer je pri testiranju tega cepiva prišlo do nekaterih zapletov, se je postopek odobritve zavlekel in je evropska medicinska agencija šele danes prejela vlogo za odobritev tega cepiva," je povedal predsednik vlade.
Direktor NIJZ Milan Krek je uvodoma izpostavil, da smo prva generacija, ki je lahko tako hitro dobila odgovor na epidemijo. Epidemije pa spremljajo človeštvo že od nekdaj. Umivanje rok je bil ključen ukrep pri preprečevanju infekcij. Z uporabo cepiv smo uspešno izkoreninili nekatere bolezni, kot so npr. črne koze.
Kot je še pojasnil, bo vsak družinski zdravnik dobil 10 enot cepiva, kasneje pa bo z vsako novo pošiljko, ki jo bo Slovenija prejela, dobil nove odmerke, s katerimi bomo počasi cepili vso populacijo, starejšo od 60 let.
"Želimo si vsaj 70 % precepljenost", je dejal Krek. V tem trenutku poteka cepljenje zaposlenih in oskrbovancev v DSO, hkrati se je pričelo množično cepljenje v zdravstvu. Cepljenje se izvaja v cepilnih centrih, zaradi potrebne opreme pa načrtujemo tudi cepljenje starejših na domu.
Cepiva, ki jih proizvajajo danes, so varna
Izpostavil je še, da so cepiva, ki jih proizvajajo danes, varna. Trenutno je v preizkušanju okoli 200 vrst cepiv, ki morajo biti varna, kvalitetna in učinkovita. Cepivo se lahko začne uporabljati šele po dovoljenju agencije za zdravila, kar zagotavlja najvišjo kvaliteto cepiva.
Vsi državljani imajo možnost, da izrazijo željo za cepljenje, je dejal Krek. Če ste starejši in/ali spadate v eno od rizičnih skupin, kontaktirajte osebnega zdravnika, ki bo zagotovil cepivo in vas cepil. Zdravniki bodo aktivno klicali svoje paciente, starejše od 80 let.
Se želite cepiti?
Če se želite čim prej cepiti, a ne spadate v rizično skupino, se za cepljenje lahko prijavite z oddajo vloge na eUpravi. Ko bo cepivo na voljo, boste dobili obvestilo o času in lokaciji cepilnega mesta. Cepljenje bo potekalo po vrstnem redu prijav.