Kadar anksioznost traja dalj časa (šest mesecev ali dlje), zdravniki diagnosticirajo generalizirano anksiozno motnjo, ki jo lahko spremljajo simptomi, kot so nemir, nespečnost, utrujenost, slaba koncentracija, razdražljivost …
Dolgotrajna napetost pa seveda ne vpliva le na psihično počutje, temveč tudi na telesno. Z namenom sproščanja se ljudje poslužujemo različnih dejavnosti. Nekateri gredo radi v kino, spet drugi so športno aktivni, tretji se posvečajo svojim hobijem … Eden od načinov, ki ga lahko uporabljamo so tudi sprostitvene tehnike.
Tehnik je veliko. Njihov skupni namen pa je umiritev in sprostitev napetosti. To lahko storimo s preusmerjanjem pozornosti na dihanje, telesne senzacije, zvoke … Lahko opazujemo misli, brez, da bi se spustili v njihovo strugo – kot bi na primer sedeli na robu reke in le opazovali misli in jih ne ocenjevali, obsojali … Pred vsem v športu uporabljamo vizualizacijo, avtogeni trening, tehniko napni-sprosti … Nekatere izvajamo v tišini, druge ob sproščujoči glasbi.
Seveda je trening pomemben. Bolj ko treniramo preusmerjanje pozornosti, lažje se bomo sprostili in umirili v obdobjih napetosti. Začnemo lahko z nekaj minutami in podaljšujemo čas treninga tudi do ure. Izvajamo jih lahko v ležečem ali sedečem položaju. Cilj običajno ni, da med treningom zaspimo, če pa imate ravno s spanjem težave, lahko sprostitveno tehniko izvajate prav pred spanjem ali ponoči, če se med spanjem ponovno zbudite in ne morete zaspati nazaj.
Sprostitvene tehnike lahko uporabljamo tudi pred nastopi, tekmami pomembnimi sestanki … torej vsemi situacijami, ki prinašajo napetost.
Pomembno je, da se zavedamo, da so sprostitvene tehnike dobra in pomembna pomoč, ne pa tudi rešitev. Napetost ustvarja naš odnos do posameznih situacij v življenju. Na primer … oseba, ki ji napetost povzroča delo v službi, saj prevzema preveliko število nalog, ker se boji reči ne, se ne postavi zase … bo občutila napetost vedno znova, dokler ne bo naredila nekaj osebnostnih sprememb in sprejela odločitev, ki ji bodo pomagale se izražati, poskrbeti za svoje potrebe.
Če imate vprašanje o sprostitvenih tehnikah in depresiji, ga lahko strokovnjakinji Tanji Krist zastavite TUKAJ.
Še več o avtorici prispevka boste našli TUKAJ.