Pred kratkim sem na nekem spletnem forumu zasledila objavo, v kateri neka gospa sprašuje, ali je možno, da prevelik odmerek eteričnega olja origana povzroči slabost in vrtoglavice. Gospa je eterično olje jemala oralno, o številu zaužitih kapljic ne poroča. Druga gospa poroča o tem, da eterično olje origana nanaša neposredno na bradavico - in da je občutek na koži zelo pekoč.
Kljub temu, da je eterično olje origana zelo priljubljeno in boste na spletu našli številne napotke, kako ga uporabljati pri kandidi, bradavicah, prehladih, parazitih, zastrupitvah s hrano in drugih tegobah, vas moram razočarati - eteričnega olja origana (Origanum vulgare) nikoli ne jemljemo oralno! Ker draži kožo in sluznice, ni primerno niti za nanos na kožo - oziroma v zelo nizkih koncentracijah!
Kar se tiče prvega opozorila naj poudarim, da eterična olja na splošno niso primerna za oralno uporabo in bodo v prevelikih odmerkih močno preobremenila jetra. Resda eterična olja za oralno uporabo predpisujejo zdravniki aromaterapevti (takšna praksa obstaja v Franciji), ki pa eterično olje in odmerek le-tega določijo s pomočjo aromatograma (test, s pomočjo katerega določijo najučinkovitejša eterična olja glede na mikroorganizem).
PREBERITE TUDI: Eterična olja in prehlad: recepti za pripravke, uporaba in učinki (piše aromaterapevtka) Drugo opozorilo - ki se nanaša na draženje kože - velja le za nekatera eterična olja. Med njimi je tudi eterično olje origana, ki zaradi visoke vsebnosti karvakrola in timola močno draži kožo. Če ga boste uporabljali v masažnih oljih, naj ne preseže 1 % koncentracije, za ljudi z občutljivo kožo in otroke pa ga raje ne uporabite.
Četudi boste prebrali, da je origano izjemen antioksidant, naj to eterično olje ne konča v vaši pomlajevalni kremi za obraz. Origano sodi med eterična olja z najmočnejšim antimikrobnim delovanjem, lahko bi mu rekli terminator, saj je v bitki z bakterijami in virusi zelo učinkovito. Vendar - varnost je na prvem mestu, posebej, ko je v igri naše telo. Ne škodimo si.
Če doma že imate eterično olje origana, ga lahko uporabite edinole v prostoru. Kapljico kapnite v izparilnik ali pripravite antiseptično razpršilo za prostor. Če ste začetniki v aromaterapiji, vam priporočam, da se spoznate z drugimi eteričnimi olji, ki so veliko blažja in prijaznejša od origana, vendar prav tako učinkovita.
Močno protibakterijsko delovanje imajo eterična olja sladkega majarona, pelargonije, limone in čajne mirte (čajevca). Pri glivicah so učinkovita eterična olja čajne mirte (čajevca), palmaroze in pelargonije. Za lajšanje prehladov si pomagajte z evkaliptom globulus, niaulijem ali zeleno mirto. Eterična olja uporabite v prostoru, lahko pa si pripravite tudi masažno olje ali kopel.
Recept za antiseptično razpršilo za prostor 10 ml alkohola
90 ml destilirane vode
30 kapljic eteričnega olja čajevca
30 kapljic eteričnega olja evkalipta globulus
20 kapljic eteričnega olja pelargonije
20 kapljic eteričnega olja limone
Razpršilo izdelamo tako, da v stekleničko z razpršilko kapnemo eterična olja. Premešamo in prilijemo alkohol, nato dodamo destilirano vodo. Pred uporabo vsakič dobro pretresemo. Razpršimo po prostoru in po površinah.
Moj nasvet: poskrbite zase. Na tem nivoju nam bodo eterična olja še kako pomagala, saj vplivajo na naša čustva in dvigajo razpoloženje. Če bomo poskrbeli zase in bo naše telo v ravnovesju, bo tudi manj dovzetno za bolezni. Aromaterapija ne cilja na zdravljenje, niti ne na preventivo - njen cilj je dvigniti kakovost življenja in vzpostaviti zdrav življenjski stil.
Še več boste našli tukaj.