Zdravila, ki najhitreje povzročajo odvisnost, so:
Oksikodon: Oksikodon je zdravilo za lajšanje zelo hudih bolečin iz vrst opioidov. Najdemo ga tudi pod imenom Targinact. Največkrat se uporablja za zdravljenje bolečine pri malignem obolenju (raku). Izdaja se na posebni zdravniški recept. Odvisnost povzročajo tudi druga zdravila iz vrst opioidov.
Xanax, Helex: Xanax in Helex sta zdravili za preprečevanje in obvladovanje tesnobe, fobij ter paničnih napadov. Zdravilna učinkovina je alprazolan. Alprazolam lahko tako kot drugi benzodiazepini povzroči razvoj tolerance ter psihično in telesno odvisnost. Še posebno previdno naj ga jemljejo bolniki, ki so nagnjeni k zasvojenosti ali zlorabi alkohola, mamil in zdravil. Alprazolam odpravlja nemir, tesnobo in strah ter deluje pomirjevalno (sedativno) in antidepresivno. Obe zdravili se izdajata na zdravniški recept.
Zdravila, ki vsebujejo kodein (Caffetin, Plivadon): Kodein spada v skupino zdravil, ki se imenujejo opioidni analgetiki, ki lajšajo bolečino. Lahko se uporablja samostojno ali v kombinaciji z drugimi protibolečinskimi zdravili, kot je npr. paracetamol. Zdravila s kodeinom uporablja za lajšanje bolečin: glavobol, zobobol, migrena, bolečina po operaciji in poškodbi, išijas, mialgija (bolečina v mišicah), boleča menstruacija. Kodein se lahko uporablja pri otrocih, starejših od 12 let, za kratkotrajno blaženje zmerne bolečine, ki je druga protibolečinska zdravila ne olajšajo. Caffetin je na voljo brez recepta. Caffetin in Plivadon sta na voljo brez recepta, vendar z opozorilom, da se med dolgotrajno uporabo lahko pojavi odvisnost (Plivadon) oziroma da se je uporabi zdravila se je potrebno izogibati pri bolnikih, ki so nagnjeni k zasvojenosti (Caffetin).
Zdravila, ki vsebujejo tramadol (Doreta, Tramal, Zaldiar, Taldocet): Zdravilna učinkovina tramadol se uporablja za zdravljenje srednje hudih do hudih bolečin. Navedena zdravila se izdajajo na zdravniški recept.
Amfetamini in efedrin: Amfetamini povzročajo evforijo in vznemirjenost, kar je posledica njihovega vpliva na možgane: zvišujejo namreč raven serotonina, dopamina in noradrenalina. Danes jih v lekarnah ni več, v redkih primerih se uporabljajo v bolnišnicah, predvsem za hude oblike narkolepsije (bolezenske zaspanosti). Amfetamine so dolga leta uporabljali za premagovanje utrujenosti in kot sredstvo za hujšanje. Podobno delujejo tudi efedrini, ki pa jih še danes najdemo v številnih prehranskih dopolnih in športnih dodatkih. Efedrin je na seznamu prepovedanih snovi v športu, povzroča pa evforijo (učinek pa se pojavi že kmalu po zaužitju) in izgubo telesne teže. Najpogostejša komercialna imena pripravkov, ki vsebujejo efedrin, so: Herbal Phen, Zymax, Lipodrene, Shapefast, Thermoburn, Trim Spa, Natural Trim, Metrim, Herbalife, Thermolift Matabolife, Adiphen, Genicil, Patent Lean, Termoslim, Ultra Lipo Lean, Trim Life, Hydroxi Cut in druga, dostopna pa so predvsem »pod pultom« in preko spleta. Bodybuilderji efedrin uporabljajo za »kurjenje maščob«. Uporaba efedrina v nemedicinske namene je prepovedana.
Viri: Zdravila.net, World Health Organization, Revija Atletika