Mi, Slovenci, pa se vsako pomlad znova in znova veselimo prve regratove solate, ki nas prav prijetno osvežuje, čisti in krepi. Regrat vpliva na celotno izločanje v telesu in odpravlja vse zastoje, kopičenja in zasluzenja. Še posebej blagodejno vpliva na delovanje jeter in ledvic, spodbuja delovanje celotne presnove ter čisti kri. Naredi prav tisto, kar potrebuje vsak zdrav človek. Še posebej pa je priporočljiv za tiste, ki imajo težave s protinom, sladkorno boleznijo, revmo, slabokrvnostjo ali lenim črevesjem. V veliko pomoč je lahko vsem, ki imajo težave s čiri, kožnimi ekcemi in lišaji.
PREBERITE TUDI: Intervju z dr. Katjo Rebolj: Divje rastline - učinkovitost, uporaba in hranilna vrednost Regrat pa ni uporaben le v solati. Iz celotna rastline lahko pripravljamo čaj in sicer spomladi nabiramo mlade liste ter mlade, le malo odprte cvetove. Le na zračnem podstrešju ga spomladi ne bomo mogli posušiti, saj se listi zelo počasi sušijo in hitro se zgodi, da postanejo plesnivi. Zato ga bomo najbolje posušili v kakšnem električnem sušilniku, morda kar radiatorju ali še bolje, na krušni peči. Najbolj varno so shranjeni v papirnati vrečki v kakšnem toplem in vedno suhem prostoru.
Tudi pri nabiranju cvetov velja poudariti, da nabiramo le takšna, ki na sredini še niso povsem razcvetena. Cvetovi namreč med sušenjem lahko dozorijo v kodeljice in namesto suhih cvetov dobimo napol razvite lučke. Če zamudimo pomladno bero, lahko liste naberemo tudi jeseni. Pozna jesen pa je najboljši čas za nabiranje korenin. Kar dobro se bomo zaposlili, če jih želimo nabrati v večjih količinah. Še najlažje si dragocene učinkovine regrata shranimo v obliki tinkture:
Celotno svežo rastlino operemo, očistimo in narežemo v kozarec. Ko uspemo napolniti nekje tri četrtine kozarca, prelijemo do polnega z domačim 45 odstotnim žganjem in pustimo stati tri tedne na temnem in toplem mestu. Vmes večkrat pretresemo, potem pa precedimo in uživamo 30 kapljic trikrat dnevno tri tedne, naredimo kakšen teden premora in po potrebi jemanje znova ponovimo. Regrat v vseh oblikah je prava zakladnica raznolikih zdravilnih učinkovin. Vsebuje celo naraven inulin in polno rudnin kot so kalij, kalcij, natrij, mangan in drugih. Listi vsebujejo tudi zelo veliko C vitamina. Predvsem pa je to tisto prvo zelenje, ki ga celo zimo prav težko pričakujemo. In če se le malo potrudimo ga lahko dobimo zastonj, v določenih dneh je še posebej v akciji, saj vam zraven brezplačno priložijo še pošiljko pomladnega sonca in svežega zraka.