Regrat – tako običajen in pogost, pa istočasno tako spregledan in podcenjen!
Regrat je poleg izredno hranljive rastline tudi medicinska rastlina in hkrati opomnik, kako nam lahko navaden »plevel« nudi toliko koristi za naše zdravje.
Vsi deli regrata so tako ali drugače koristni. Listi so hranljivi, vsebujejo grenčine in delujejo diuretično (spodbujajo izločanje seča). Korenine hranijo in negujejo jetra, cvetovi pa lahko podpirajo zdravje oči.
Jesenski čas je v zeliščarstvu čas za nabiranja korenin, zato se bomo v tokratnem članku osredotočili na zdravilne učinke regratovih korenin.
Če pogledamo splošne lastnosti regratovih korenin, lahko rečemo, da delujejo alterativno (premikajo stvari na bolje), holagogno (spodbujajo izločanje žolča), so hranljive, holeretične (spodbujajo nastanek žolča) in so blago odvajalne. Zakaj se torej ne bi podali na sprehod in si ob tem priskrbeli še nekaj regratovih korenin?
REGRATOVA KORENINA KOT HRANILO
Regratove korenine iz zemlje vlečejo vitamine in minerale. Zato je pomembno opozoriti, da korenine izkopljemo samo iz zemlje, ki ni onesnažena.
Sveže korenine imajo rahlo sladek in hkrati rahlo grenek okus ter so napolnjene s hranili. Poleg tega, da so bogate z železom, manganom, karoteni, kalcijem in kalijem, so tudi bogate z inulinom. Inulin je ogljikov hidrat, ki nam pomaga vzdrževati ali obnoviti zdravo črevesno mikrofloro – deluje kot prebiotik, tj. kot hrana za dobre bakterije v črevesju.
REGRATOVE KORENINE ZA ZDRAVJE JETER
Medicinsko gledano so korenine regrata poznane predvsem po tem, da podpirajo jetra, še posebej pri nastajanju in sporočanju žolča. Delujejo tudi zaščitno na jetra (hepatoprotektivno), kar so potrdili s kar nekaj študijami (pri poškodbah jeter zaradi alkohola, poškodbah zaradi kemičnih snovi, pri akutni in kronični jetrni odpovedi). Najverjetneje je to zaradi močnega antioksidativnega delovanja korenin.
Regratove korenine so tudi nežno stimulatorne, odpravljajo stagnacijo in na splošno izboljšajo zdravje jeter. Ker istočasno hladijo in sušijo, je to idealno za vroča, vlažna stanja, h katerim so nagnjena jetra.
Ker izboljšajo delovanje jeter, se korenine regrata lahko uporablja tudi pri težavah, ki so povezana s slabšim stanjem jeter – npr. pri aknah, turih, predmenstrualnem sindromu, težavah s »hormoni«…
REGRATOVE KORENINE PRI ARTRITISU
Tradicionalno se korenine regrata uporablja pri simptomih artritisa že stoletja. Moderna znanost je poskušala razložiti ta mehanizem delovanja. S študijami v laboratorijih so ugotovili, da učinkovina taraxasterol znižuje vnetja in ščiti zdrave celice. Zaključili so, da bi bila ta učinkovina lahko uporabna pri preprečevanju in zdravljenju osteoartritisa.
Rezultate laboratorijskih preskusov je težko prenesti na žive organizme, v tem primeru pa je nesporna razlaga učinkovanja, kar zeliščarji na podlagi izkušenj že dolgo vedo.
REGRATOVE KORENINE KOT PODPORA PRI RAKU
Regratove korenine so se zgodovinsko uporabljale tudi za podporo ljudi, obolelih z rakom. Pogosto so se kombinirale s korenino repinca.
Nek zeliščar je nekoč dejal, da je raziskoval nešteto zelišč proti raku. Ni mu uspelo najti dveh bolj enostavnih in okusnih zelišč za podporo našemu telesu, kot sta ravno regrat in repinec. Treba pa je poudariti, da zelišča nikakor ne morejo biti nadomestilo za uradno zdravljenje, saj se lahko koristijo le kot podpora. Pred uporabo (in morebitnim kombiniranjem z zdravili) se je treba posvetovati z izkušenim strokovnjakom.
PRIPRAVA in UPORABA
Kulinarika: Korenine regrata se lahko uživa na enak način kot vso gomoljasto zelenjavo.
Čaj: Za pripravo čaja vzamemo ½-2 grama posušene korenine na skodelico vode (250 ml) in kuhamo 15 minut, da dobimo prevretek. Za prebiotične namene lahko povečamo količino korenine in podaljšamo čas kuhanja. Prevretek pijemo večkrat na dan (tj. 3-15 g posušene korenine/dan).
Tinktura: Suho korenino regrata namočimo v 50-60% alkohol v razmerju 1:2 do 1:5 (masa/volumen). Tinkturo doziramo po kapljicah, največ do 5ml trikrat na dan. Na splošno mnogo ljudi tolerira višje doze. Zavedati pa se moramo, da se pri tem pripravku ne izločijo minerali v alkohol, kar je škoda, saj so pri regratovi korenini pomemben dejavnik zdravilnosti.
PREVIDNOSTNI UKREPI
Na splošno je regrat varno zelišče za vse starostne skupine, primeren je za vse - od majhnih otrok do starostnikov. Je pa pomembno doziranje. Pri določenih posameznikih lahko predolgo uživanje večjih količin korenin regrata (oz pripravkov iz njih) tudi škoduje. Ker lahko tudi z majhnimi dozami dosežemo občutne zdravilne učinke, je bolje, da smo vsaj pri mlajših in občutljivejših z regratovimi koreninami "varčni".
Uporaba regratovih korenin z nekaterimi antibiotiki (npr. ciprofloksacin ali kinolonski antibiotiki) lahko zmanjša delovanje le-teh, ker znižuje njihovo absorbcijo.
Regrat ima lahko negativne interakcije tudi z litijem (kot zdravilom), saj zmanjšuje odstranjevanje litija iz telesa, kar lahko vodi do potencialno škodljivega kopičenja litija v telesu.
Nekateri ljudje so občutljivi na rastline iz družine nebinovk, zaradi česar imajo lahko redke in ponavadi blage reakcije tudi na regrat.
Ujemite še zadnje tople sončne žarke, podajte se na svež zrak in si priskrbite svoj delček zaklada v mozaiku zdravja, pred tem pa se seveda podučite o sami rastlini in o ustreznem nabiranju korenin pri strokovnjakih zeliščarjih. Pa ne pozabite upihniti kakšno regratovo lučko ali dve!
Avtorica prispevka je dr. Tina Mele, ki izobražuje in spodbuje vse, ki jih zanima uporaba zelišč - več o njenem delu najdete na spletni strani thegreenwitch.si.
"Moje poslanstvo je, da spodbudim čim več ljudi, da se »vrnejo« k zelenim zaveznikom, da se naučijo uporabljati zdravilne rastline izpred domačega praga na enostaven in poceni način. Ker nam narava ponuja toliko možnosti, kako nas lahko podpre." Pravi avtorica prispevka dr. Tina Mele.