Ljudje, ki spijo na hrbtih, se običajno zbudijo bolj spočiti, poudarja strokovnjakinja za spanec Shelby Harris z newyorškega Medicinskega kolidža Alberta Einsteina.
Čeprav s spanjem na hrbtu zmanjšamo tveganje za nastanek s položajem spanja povezanih bolečin, tako spi le osem odstotkov ljudi. Večina spi na boku, kar pomeni, da so na udaru ramena in kolki, položaj pa lahko povzroča tudi refluks želodčne kisline. Za spanje v tem položaju se priporoča debelejši vzglavnik. Strokovno mnenje Harrisove je, da je najbolj neugodno spanje na trebuhu. Tako spi sedem odstotkov ljudi. V tem položaju je pod pritiskom celotno telo – otopelost, mravljinci ter bolečina v sklepih in mišicah tako pogosto ne izostanejo. Za spanje na trebuhu je najbolj primeren tanek vzglavnik.
Vseeno pa Harrisova priznava, da je udobje ključnega pomena: »Čeprav se priporoča spanje na hrbtu, je vse odvisno od udobja.«
Kako pa se pripraviti do spanja v novem položaju? Harrisova priporoča »dodatek« teniških žogic – te si v pižamo prišijete tako, da bo spanje v položaju, katerega ste navajeni, neudobno.
Depresija in tesnobnost
Rezultati januarske raziskave, ki so jo opravili na Univerzi Bighamton, razkrivajo povezavo med pomanjkanjem spanja (manj kot osem ur spanja na noč) ter depresijo in tesnobnostjo. Nespečneži se namreč težje otresejo negativnih misli in občutkov. Ti tako zlahka obtičijo v glavi, kar se ljudem, ki lažje zatisnejo oči, ne dogaja.