Alzheimerjeva bolezen je obolenje, ki močno prizadene kognitivne funkcije in možgane. Bolezen naj bi bila najpogostejša oblika demence pri starejših ljudeh. Spletni vir pa piše, da se obolenje začne razvijati že pri 30. letih.
Danes raziskovalci ugotavljajo, da obstaja močna povezava med uživanjem sladkorja in Alzheimerjevo boleznijo. Predvsem uživanje prekomernih količin sladkorja bi lahko vplivalo na pojav te bolezni. Opazili so tudi hitrejše napredovanje bolezni pr ljudjeh, ki pojedo veliko sladkorja. Povezavo so odkrili tudi med sladkorjem in drugimi oblikami demence. Dobra novica je, da lahko znatno zmanjšamo tveganje za razvoj bolezni, če se izogibamo uživanju sladkorja že v zgodnjem obdobju življenja.
Zakaj je sladkor tako škodljiv?
Uživanje prekomerne količine sladkorja lahko povzroči vnetja v telesu. Le-to pa lahko pripelje do različnih kroničnih stanj, vključno z demenco in Alzheimerjevo boleznijo.
Študija iz leta 2022, o kateri pišejo na Healthline.com je pokazala na povezavo med prekomernim uživanjem sladkorja in Alzheimerjevo boleznijo predvsem pri ženskah. Povečano tveganje pa so opazili pri tistih posameznikih, ki so zaužili približno 10 gramov sladkorja na dan (to je enako 2,4 čajne žličke). Zanimivo je, da se je med vsemi oblikami in vrstami sladkorja, ki so jih preučevali, za najbolj škodljivo izkazala lakotza – sladkor, ki ga najdemo v mleku in mlečnih izdelkih. Znanstveniki pa so prišli tudi do spoznanja, da bolj zgodaj ko začnemo uživati sladkor, večje tveganje bomo imeli za razvoj bolezni.
Spet druga študija je pod drobnogled vzela 105 ljudi, ki so bili na začetku študije kognitivno povsem zdravi. Tekom študije so bili nekateri naprošeni, da uživajo sladkor. Ugotovili so, da je najbolj negativno na možgane vplivalo prehranjevanje s sladkimi jedmi (ali dodajanje večjih količin sladkorja v jedi) na tešče. Pri njih so pri testiranju in slikanju opazili upad kognitivnih zmožnosti.
Še ena študija, ki jo opisuje spletni vir, pa je pokazala, da imajo sladkane pijače in sadni sokovi podobeno negativen učinek na možgane. V tej študiji iz leta 2021 so po drobnogled vzeli 1865 posameznikov od 16. leta naprej. Zaključek je pokazal, da so imeli tisti, ki so redno konzumirali sladkor, predvsem sladkane sokove, večje tveganje za nastanek Alzheimerjeve bolezni in drugih oblik demence.