Že dlje časa je znano, da več prekomernih kilogramov kot nosite, večje je tveganje, da boste zboleli. Študija, ki so jo pred dobrim mesecem objavili britanski zdravniki, pa je pokazala, da je debelost neposredno vpletena tudi v nastanek številnih vrst raka.
Znanstveniki so pod drobnogled vzeli kot 200 študij, v katerih so preučevali povezavo med preveč maščevja v telesu – ki ni vedno vezano na debelost, pač pa na porušeno razmerje med pusto mišično maso (mišicami) in maščevjem, in rakom. Pod drobnogled so vzeli 36 različnih vrst raka, pri enajstih se je izkazalo, da so »odvisni« od debelosti oziroma preveč maščevja v telesu. Kopičenje kilogramov je »avtocesta« do naslednjih vrst rakov: raka trebušne slinavke, raka ledvic, raka debelega črevesa, raka danke, raka žolčnika, raka požiralnika, raka jajčnikov, raka kostnega mozga (multipli mielom), raka želodca, raka dojk in raka maternične sluznice.
In kako prepoznati, da se je začel proces kopičenja maščevja? Znak za »alarm« je porast telesne teže za pet kilogramov nad normalno, porast indeksa telesne teže za 5 nad normalnim ali povečanje obsega pasu za 10 centimetrov.
Ugotovitve britanske študije so pomembne tudi zato, ker je prekomerna telesna teža dejavnik, na katerega je lahko v celoti vplivamo sami. Tako lahko preprečimo ne samo raka, pač pa tudi številne druge kronične bolezni. Znanstveniki so tudi izračunali, koliko telesne dejavnosti je dovolj, da preprečite kopičenje maščevja: najmanj 150 minut na teden. Pomembno je, da je dejavnost tako intenzivna, da se zadihate, da vključite različne mišične skupin in da jo izvajate redno. Nenazadnje – dvajset minut hitre hoje na dan (v kosu) ni nedosegljiv cilj, se vam ne zdi?
Viri:
British Medical Journal
Harcard Medical School
Imperial College London