Ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Ksenija Klampfer je predstavila načrte ministrstva za prihodnjo ureditev pokojninskega sistema. Kot je pojasnila, se bo za zavarovance brez 40 let pokojninske dobe upokojitvena starost po predlogu postopoma od leta 2023 do 2034 dvignila na 67 let, medtem ko zdaj znaša 65 let.
Odmerni odstotek za izračun pokojnine za 40 let pokojninske dobe se bo v šestih letih za oba spola zvišal na 63 odstotkov. Predlog sprememb pokojninskega zakona predvideva tudi dodaten odmerni odstotek za skrb za otroke v višini 1,25 odstotka, je povedala.
Po njenih besedah bodo leta 2025 nove pokojnine starostnih upokojencev z dopolnjenimi 40 leti pokojninske dobe v povprečju višje za približno osem odstotkov.
Dvig odmernega odstotka bo zagotovil višjo odmero vseh starostnih, vdovskih, invalidskih in družinskih pokojnin ter nadomestil iz invalidskega zavarovanja. Zvišanje teh pokojnin in nadomestila je v povprečju predvideno v višini med pet in 15 odstotkov, odvisno od posamezne kategorije.
Po predlogu sprememb bi posameznik v prvih treh letih vključenosti v zavarovanje za polni delovni čas po izpolnitvi pogojev za starostno upokojitev prejel 50 odstotkov starostne pokojnine. To je v primerjavi z veljavnimi 20 odstotki še dodatna spodbuda za ostajanje v zavarovanju.
V četrtem letu in v vseh nadaljnjih letih pa bi ta posameznik prejel 100 odstotkov starostne pokojnine, a pod pogojem, da se upokoji in znova vključi v zavarovanje, mora pa biti tudi starejši od 63 let.
Zainteresirana javnost je povečini pozdravila vsaj del predlaganih rešitev. Za direktorja Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije Marijana Papeža je bil predlog pričakovan. Vse, kar je bilo predlagano, bo sicer po njegovih besedah uveljavljeno postopoma, kar pomeni, da se ljudem v tem trenutku ni treba ničesar bati in razmišljati, da se je treba upokojiti.
V Zvezi društev upokojencev Slovenije so dvig odmernega odstotka pozdravili. Prav tako predsednik zveze Janez Sušnik nima pomislekov glede dviga upokojitvene starosti za zavarovance brez 40 let pokojninske dobe. Pogrešajo pa nekatere vsebine, saj ni bilo nič rečeno o izrednem usklajevanju pokojnin ali sistemskem zakonu o letnem dodatku, poročajo slovenski mediji.