Paketu treh predlogov socialnih zakonov - zakonu o gospodinjskem dodatku, noveli zakona o družinskih prejemkih in spremembi zakona o vrtcih - s katerimi želi NSi izboljšati položaj starejših žensk in družin, se v Državnem zboru obeta zavrnitev.
Podporo so jim namreč napovedali le v NSi in SDS, medtem ko jih v koaliciji in Levici povečini ne podpirajo, pišejo slovenski mediji.
100 evrov gospodinjskega dodatka
S predlogom zakona o gospodinjskem dodatku želijo v NSi po besedah Ive Dimic odpraviti neenakosti in izboljšati socialni položaj žensk, starejših od 65 let, ki sodijo v eno socialno najbolj ogroženih družbenih skupin. Po predlogu bi tako tiste, katerih pokojnina je manjša od 500 evrov, dobile še 100 evrov gospodinjskega dodatka.
A vlada meni drugače in predloga ne podpira, po njihovo imajo ženske, o katerih govori predlog, socialno varnost že zagotovljeno v okviru sistema socialnega varstva. Socialna pomoč je zagotovljena z izredno denarno socialno pomočjo in varstvenim dodatkom, pri čemer se število prejemnikov slednjega tudi povečuje, je ob tem dodala Janja Sluga (SMC).
"Žensk po 65. letu z najnižjimi prejemki ni ustrezno zreducirati na kategorijo dodatka, ki izvira iz spolne neenakosti in na neenaki delitvi dela med spoloma," je odločitev, da predloga v Levici ne bodo podprli, utemeljil Boštjan Koražija. Da predlog nima njihove podpore, so napovedali tudi v DeSUS. Menijo namreč, da je diskriminatoren, med drugim do moških s pokojninami nižjimi od 500 evrov.
V SDS predlog podpirajo. Dejstvo je namreč, da so v Sloveniji zaradi demografskih sprememb in staranja prebivalstva revščini najbolj izpostavljene prav ženske, zlasti tiste, ki živijo same, je dejala. Opozorila je, da so ženske tudi tiste, ki v družini v večji meri prevzemajo neplačane skrbstvene obveznosti za otroke in ostarele, meni Suzana Lep Šimenko.
Paket treh predlogov socialnih zakonov zajema tudi novelo zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih.
NSi predlaga denarno pomoč ob rojstvu otroka, in sicer v znesku 500 evrov. Predlaga tudi zvišanje dodatka za velike družine ter spremembe zakona o vrtcih: ponovno uvedbo nižje cene vrtca za prvega otroka ter brezplačen vrtec za drugega in vse naslednje otroke.
Vlada se sicer strinja, da je na področju demografije potrebno ukrepanje, vendar pa je treba po njenem ukrepe izvajati bolj koordinirano in celovito, zato predloga ne podpira, še poročajo slovenski mediji.