Ljubezen gre skozi želodec tudi, ko gre za odnos med starimi starši in vnuki. Še posebej tistimi, ki radi kuhajo. Kateri otrok pa nerad potiska ročice v moko, vsuje sladkor v testo za pecivo, meša juho, panira in reže zelenjavo?
Kuhinja je vsekakor prostor, kjer vnuki radi preživljajo prostor s svojimi babicami in dedki, ki se jim največkrat ne mudi tako kot staršem ter se lahko zato ob skupnem kuharskem ustvarjanju oboji veliko bolj sprostijo in zabavajo.
Preden pa svoje vnuke spustite v svoj kuharski raj, poskrbite za nekaj praktičnih posegov, s katerimi bo vaša kuhinja postala varnejša, bolj po meri otrok in zato tudi zabavnejša. V odličnem priročniku Velika knjiga babic in dedkov, ki je izšel pri Celjski Mohorjevi družbi, smo preverili, kateri so tisti najnujnejši.
- Delovna površina. Preden se lotite kuhanja z otroki, pripravite delovno površino, ki naj bo dovolj daleč od štedilnika. Ves čas skupnega kuharskega ustvarjanja pa bodite pozorni, da se otrok ne bo preveč približal ognju.
- Nevarni noži in drugi ostri predmeti. Z dosega otrokovih rok odstranite nabrušene in priostrene nože ter druge ostre predmete, posebej za vnuka pa nabavite kakšen nož z zaobljeno konico, ki ga bo vnuk lahko uporabljal vedno, ko bo prišel k vam na obisk. Vendar vedno v vaši navzočnosti!
- Pečica je nevarna! Vnuke že od majhnih nog učite, da je tudi pečica lahko nevarna. Če je le možno, pečico postavite nekoliko više, če imate običajno pečico pod štedilnikom, pa bodite pozorni, da se ji otroci preveč ne približajo, ko je prižgana.
- Vroče sklede in lonci. Vnuka vsakič, ko kuhate in servirate hrano, opozorite na vroče sklede in lonce, saj otroci hitro pozabijo in opeklina je en dve tri tukaj. Zato jih opozorite raje prevečkrat kot premalo.
- Obvezni pripomočki za vnuke. V kuhinji po meri vnukov ne smejo manjkati otroški predpasniki, deske za valjanje in plastične podloge, valjarji, sita, modelčki za piškote, kolesca za rezanje testa in veliko plastičnih posod, ki jih otrok ne bo mogel razbiti kot na primer steklene. Pa ne pozabite: če imate več vnukov, bo seveda vsak hotel imeti svoj predpasnik in svoj valjar!
- Šola v kuhinji. Če je kuhanje z babico in dedkom za mlajše otroke odlična priložnost za razvoj ročnih spretnosti, lahko starejši vnuki v kuhinji dobijo čisto pravo šolsko uro. Ko morajo tehtati in računati, upoštevati navodila in razmišljati, kako deluje pecilni prašek, dedku povedati, kaj se zgodi s hrano, če jo predolgo pustimo na zraku in podobno. Vse to med kuhanjem in peko.
- Čarobne sestavine. Babice so po navadi polne 'čarovnij', ko so z otroki v kuhinji. Vedno imajo namreč na zalogi tudi 'čarobne sestavine', ki so lahko v obliki magičnih bombončkov, zdrobljenih lešnikov od veveričke iz vrta in zajčkovega korenja za okras pite ali celo nevidne kot vilinski čarobni prah. Čirule čarule in najboljše pecivo na svetu je spečeno!