Živila, ki jih uživamo pogosto, imajo veliko povezavo z našim zdravjem in počutjem. Če se ne moremo ogniti hitri hrani, sladkorju in ostali manj zdravi hrani, potem tvegamo razvoj bolezni srca, ožilja, razvije se lahko celo depresija, kopičijo se odvečni kilogrami.
Industrijsko pridelana hrana namreč vsebuje veliko trans maščob, ki pa negativno vplivajo na naše zdravje.
Številne raziskave so pokazale, da nezdrava hrana izboljša počutje, hitro dvigne raven energije, a vse to le za zelo kratek čas. Padec energije ter počutja pa lahko vodi v večje težave.
Strokovnjaki za prehrano pojasnjujejo, da ljudje, ki ne jedo dovolj sadja, zelenjave ter ostale zdrave hrane, ne dobijo dovolj hranilnih snovi, antioksidantov, ki ščitijo naše telo pred depresijo. Prav tako ne dobijo dovolj energije za telo, možgane.
Kaj jesti, da se lažje zaščitimo pred depresijo in si povrnemo energijo?
Na jedilniku naj bodo čim bolj pogosto oreški, pusto meso, ribe, jajca. Ta živila pomagajo, da se hitreje tvori hormon serotonin, ki je odgovoren za dobro razpoloženje.
Čim bolj pogosto posegajmo tudi po bananah, sveži papriki, cvetači, zelju in brokoliju. Polne esencialnih maščob, vitaminov in mineralov so tudi mandlji, sončnična semena in špinača.
Zelo pomembno je, da dobimo dovolj magnezija, ki je odgovoren za dobro zdravje, počutje, pa tudi za trden spanec. Prav tako so nujne omega 3 maščobne kisline. Oboje pa bomo dobili, če boo jedli skušo, lososa, sardele, postrvi.
Poleg zdrave prehrane pa je pomembno tudi vsakodnevno gibanje na svežem zraku. Izogibajte se osamljenosti, pojdite med ljudi, poiščite tiste stvari, ki vas veselijo in jih dodajte v svoj vsakdan.