Dr. Jeremy Barron, direktor Centra za geriatrično medicino pri John Hopkins medicini, pripoveduje, da ima družba živali (hišnih ljubljenčkov, kot sta pes in mačka) lahko neverjetno pozitivne učinke na naše zdravje in počutje. Dobrodejne vplive dokazujejo tudi raziskave.
Dr. Barron pove, da ni potrebno imeti pri sebi doma hišnega ljubljenčka, če si ne želimo takšne odgovornosti ali nismo zmožni skrbeti za žival, zadostujejo že sprehodi s sosedovim psom ali skrb za sosedovo mačko. Če pa te možnosti nimamo, pa lahko obiščemo tudi zavetišče.
Poglejmo le nekaj dokazanih koristi, ki jih prinaša druženje s hišnim ljubljenčkom.
Zmanjšuje škodljive vplive stresa
Raziskave kažejo, da že samo božanje psička ali mačke znižuje stresni hormon kortizol. Redne interakcije in druženje s hišnim ljubljenčkom pa lahko znatno povišajo hormon oksitocin (hormon t.i. dobrega počutja) – hormon, ki krepi povezavo med mamo in dojenčkom.
Na spletni strani hopkinsmedicine.com opisujejo študijo, ki je pokazala, da druženje s hišnim ljubljenčkom lahko pomaga zmanjšati celo simptome posttravmatske stresne motnje. Pri kar 84% udeležencev, ki so trpeli za PTST in so imeli nalogo, da redno sprehajajo psa, se je stanje znatno izboljšalo. Pri 40% pa se je stanje izboljšalo v tolikšni meri, da so lahko zmanjšali odmerek zdravila, ki so ga jemali za zdravljenje PTSM.
Znižuje visok krvni tlak
Naslednji izjemno pozitiven učinek druženja in božanja hišnega ljubljenčka je tudi uravnavanje krvnega tlaka. To je dobra novica predvsem za tiste, ki imajo težave z visokim krvnim tlakom. Dr. Barron pojasnjuje, da je razlog prav oksitocin, ki se izloča v večjih količinah, in pa znižan stresni hormon kortizol. Druženje s psom ali mačko naj bi nasploh blagodejno vplivalo na zdravje srca.
Pomaga pri depresiji in osamljenosti
Vir opisuje študijo iz leta 2011, ki je pokazala, da imajo lastniki hišnih ljubljenčkov večjo samozavest. Druga študija pa kaže, da so hišni ljubljenčki lahko izjemna podpora pri posameznikih, ki imajo depresijo ali trpijo zaradi osamljenosti. Razlog za to naj bi bil predvsem občutek koristnosti, medtem ko skrbimo za psa ali mačko.
Spodbuja telesno aktivnost
To velja predvsem, če imamo doma psa. Razlog je seveda preprost. Večkrat na dan moramo iti z njim na sprehod in smo tako primorani biti telesno aktivni, kar ima mnoge zdravilne vplive na telo in počutje.
VIR: https://www.hopkinsmedicine.org