Znanstveniki v zadnjih letih v vse več študijah dokazujejo, da lahko parodontitis poveča tveganje za razvoj sistemskih obolenj, zato je nujno ozaveščanje o pomenu temeljite zobne higiene za preprečevanje bolezni zob in obzobnih tkiv ter ohranjanje zdravja nasploh.
Oteklina dlesni in kravavljenje so znaki za alarm
Vnetja obzobnih tkiv ne smemo podcenjevati. Prva stopnja bolezni je vnetje dlesni, ki se kaže kot oteklina, krvavenje in pordelost. Če je ne zdravimo, napreduje v nepovratno kronično vnetje globjih obzobnih tkiv – parodontitis. V zadnjih stadijih bolezni je parodontium popolnoma uničen in zobje postanejo majavi ter spontano izpadejo.
Parodontitis še pospešijo neustrezna prehrana, kajenje, nekatera zdravila ter seveda slaba zobna higiena.
Parodontis je dokazan dejavnik tveganja za sladkorno bolezen, srčno-žilne in druge bolezni
Bolniki s parodontitisom imajo v krvi povečano število belih krvničk in višjo koncentracijo nekaterih kazalnikov sistemskega vnetja. To kaže, da lahko bolezen ustne votline preide v sistemsko kronično vnetje nizke stopnje, ki je pomemben dejavnik tveganja za druge sistemske bolezni.
Zaenkrat je najbolj raziskava povezava med parodontitisom in sladkorno boleznijo. Parodontitis namreč vpliva na količino sladkorja v krvi, saj bolniki težje nadzirajo raven glikoziliranega hemoglobina. Obstaja vse več dokazov, da se zaradi parodontitisa poveča tveganje za zaplete pri sladkornih bolnikih, prav tako je dejavnik tveganja za nastanek sladkorne bolezni tipa 2.
Dokazano je tudi, da imajo bolniki s parodontitisom večje tveganje za aterosklerozo in posledično za srčno in možgansko kap.
Vse več je dokazov tudi za povezave parodontitisa s pljučnimi obolenji, Alzheimerjevo boleznijo in nekaterimi vrstami raka. Nov vidik, ki ga znanstveniki trenutno intenzivno proučujejo, je povezava z osteoporozo.
S temeljito higieno nad bolečino in prazno denarnico
Skrb za temeljito ustno higieno, ki odstrani trdovratne zobne obloge oz. biofilm, je najboljši in hkrati najcenejši način preprečevanja vnetja obzobnih tkiv. Napredovanje vnetja je povezano z bolečino in pogostejšimi obiski zobozdravnika, ustnega higienika ali specialista parodontologa. Pri vnetju dlesni je zdravljenje sicer uspešno že z vzdrževanjem ustrezne ustne higiene in odstranitvijo trdih zobnih oblog.
Pri propadu tudi ostalih obzobnih tkiv, pa je potrebno še luščenje in glajenje zobnih korenin.
Kljub načeloma dobri ozaveščenosti o pomenu ustne higiene pri nas, je dolgoročna raziskava o zdravju ustne votline v Sloveniji opozorila na skrb vzbujajoče stanje obzobnih tkiv. S starostjo posameznika se stanje samo poslabšuje in mnogi potrebujejo kirurško zdravljenje.
Osnovni vzrok za vnetja obzobnih tkiv je kopičenje mikroorganizmov, ki tvorijo biofilm. V zadnjem času se kot učinkovita pri zmanjševanju zobnega biofilma izkazuje patentirana spojina NitrAdine (pri nas na voljo v izdelku PerioTabs).
Raziskava, v kateri je sodelovalo 49 pacientov s fiksno delno protezo in parodontalno prizadetim obzobnim tkivom, je pokazala, da 10-dnevna uporaba raztopine PerioTabs učinkovito zmanjša vnetje dlesni v primerjavi z 10-dnevno uporabo običajne zobne paste.
PerioTabs pomaga zmanjšati krvavenje dlesni, parodontalno bolezen in težave, povezane z zobnimi vsadki
PerioTabs šumeče tablete raztopimo v vodi. S sveže pripravljeno raztopino ščetkamo zobe 2 minuti 10 dni zapored. Preventivna uporaba se priporoča 3- do 4-krat letno.
Gre za izjemno učinkovito rešitev s trojnim delovanjem:
- Odstrani mikroorganizme z zobne ščetke.
- S kemičnim delovanjem odstrani biofilm z zob, dlesni ali zobnih vsadkov.
- Ob ščetkanju zob in dlesni s pripravljeno raztopino deluje na biofilm tudi mahansko.
Izdelek PerioTabs vsebuje 10 tablet in posodico za pripravo raztopine.
Z izdelkom PerioTabs torej varno, enostavno in učinkovito poskrbimo za odstranjevanje biofilma in posledično za temeljito higieno zob in dlesni, ki je pomembna za zdravje celega telesa.
Za več informacij in naročilo izdelka kliknite tukaj.
Periotabs je na voljo tudi v lekarnah in prodajalnah Sanolabor.