V Celju bo na voljo brezplačna zaščita proti pljučnici

Zdravstvena stroka opozarja, da je bakterija Streptococcus pneumoniae oziroma pnevmokok vzrok za številne bolezni, ki nas v teh mesecih lahko spravijo v posteljo. A ne le pljučnica, tudi vnetje srednjega ušesa, meningitis in ostale bolezni – vse so rezultat okužbe s pnevmokoki.
Bakterija Streptococcus pneumoniae oziroma pnevmokok je vzrok za številne bolezni, ki nas v teh mesecih lahko spravijo v posteljo.
Bakterija Streptococcus pneumoniae oziroma pnevmokok je vzrok za številne bolezni, ki nas v teh mesecih lahko spravijo v posteljo.
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila

O pljučnici
Pljuča so organ, ki kri oskrbuje s kisikom. To se dogaja v pljučnih mešičkih. Strokovnjaki pravijo, da do okužbe lahko pride zaradi različnih mikroorganizmov, kot so bakterije, virusi, glive in paraziti. V domačem okolju je najpogostejši povzročitelj bakterija pnevmokok, ki je prisotna v ustih in žrelu, če pa so pogoji ugodni, vstopi v pljuča, kar lahko privede do pnevmokokne pljučnice.

O pnevmokokih in zaščiti proti njim
Pnevmokok je bakterija, ki jo poznamo že več kot 100 let. Stroka jo omenja kot najpogostejšo povzročiteljico bakterijskih okužb, še posebno med otroki, mlajšimi od dveh let, med starejšimi od 65 let ter med kroničnimi bolniki.

Bolezni, povzročene s pnevmokoki, zdravniki največkrat zdravijo s penicilinskimi antibiotiki. Povejo, da je pravočasno začeto zdravljenje  največkrat uspešno, vendar pa poročajo, da se v zadnjih letih soočajo s težavo – narašča delež proti antibiotikom odpornih pnevmokokov, to pa po njihovih besedah predstavlja precejšen problem na področju bolnišničnih okužb. Zdravstveni strokovnjaki zato menijo, da je prav zaradi večjega pojavljanja odpornih pnevmokokov preprečevanje teh okužb s cepljenjem vse bolj pomembno.

Dodajo, da mnogo ljudi ne ve za novost v cepilni shemi, ki omogoča brezplačno cepljenje proti pnevmokoknim okužbam za vse kronične bolnike in starejše od 65 let, ki jo opišejo kot novo možnost zaščite proti pljučnici in ostalim pnevmokoknim okužbam.

Stroka cepljenje priporoča, kot pravijo je cepivo varno (je mrtvo) in učinkovito (v 23-valentnem cepivu se nahajajo tisti serotipi pnevmokoka, ki najpogosteje povzročajo invazivno bolezen). Potreben je le en odmerek cepiva, zato cepljenje proti pnevmokoknim okužbam lahko opravijo istočasno s cepljenjem proti gripi.

Obveščajo, da bo zato bo v Cepilnem centru Zdravstvenega doma Celje v soboto, 3.2.2024 od 8.00 do 15.00 potekala BREZPLAČNA AKCIJA CEPLJENJA PROTI PNEVMOKOKNIM OKUŽBAM. Navajajo, da je cepljenje brezplačno za vse kronične bolnike, bolnike s kroničnimi boleznimi dihal in jeter, bolnike s sladkorno boleznijo in osebe, starejše od 65 let, ki imajo izbranega zdravnika v ZD Celje, Vojnik, Dobrna in Štore.

Sporočajo še, da stroka želi, da se doseže kolektivna imunost, a za to je potrebna 80 do 85-odstotna precepljenost. Navajajo, da bi s tem lahko preprečili težje poteke bolezni in številne zaplete, pa tudi marsikatero smrt.

Dodatno sporočajo, da se na brezplačno cepljenje lahko naročite na tel: 03 54 34 018 ali preko e-pošte: narocanje.cepljenje@zd-celje.si. Nekaj informacij o cepilnem dnevu si preberete še tukaj.

 

Spremljajte Moja leta na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.

Pljučnica
Morda te zanima tudi:

Kako preprečiti kalcinacijo žil?

Če z leti v kosteh izgubljamo kalcij, se po drugi stran...

Prekomerna izpostavljenost soncu je dejavnik tveganja za vse vrste kožnega raka

Bližajo se topli meseci leta. Na NIJZ zato želijo ob Dn...

Osamljenost ruši obrambne moči imunskega sistema

Vse več raziskav kaže, da osamljenost zelo negativno vp...

Težave z žolčem: Naravna pomoč

Svojemu indikatorju potlačene jeze lahko pomagate z nek...

Celulit: Nikoli ni prepozno, da se ga znebite!

Preverite, kateri so naravni sovražniki celulita, ki ji...

Za dober imunski sistem čistite in krepite limfo

Pomemben del imunskega sistema je tudi limfa. Zato, če ...

5 nasvetov, kako si naravno pomagati pri suhi in občutljivi koži

Preverite, kaj svetuje narava, ko gre za suho kožo, ki ...

6 delov telesa, ki bi si jih morali redno pregledovati po 40. letu

Le nekaj minut na dan je potrebno za samopregledovanje ...

Ženske po 50. letu: Te stvari so nujne za dober seks v menopavzi (nasveti seksologinje)

Več ali manj seksa po 50. letu? Seksologinja pravi, da ...

Imate težave z očmi in slabo vidite? Masirajte te 4 zdravilne točke

Masaža teh točk na obrazu naj bi spodbudila samozdravlj...
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Starejše novice:
Prijavi se
Uporabniško imeGeslo



* Pozabljeno geslo? Klikni TUKAJ!
* Nov uporabnik? Registriraj se!
Predlogi prijateljev
Registriraj / prijavi se da ti bomo lahko priporočali nove prijatelje.
Ambasadorji MojaLeta.si arrow right
Marija Hrvatin

Marija Hrvatin
pisateljica, kolumnistka


"Življenje je preveč lepo, da bi ga zatemnila z nepomembnostmi; v tej zgodbi je zdravje biser, ki ima neprecenljivo vrednost tukaj in zdaj. "

Uredništvo Kontakt O portalu Oglaševanje Splošni pogoji Piškotki
© 2025 MojaLeta.si Vse pravice pridržane.