Kultura sodelovanja in ne izključevanja
Delu čast in oblast, vendar samo za mlade
Znano je in vsi ekonomski kazalci nas opominjajo, da bodo morali starejši dlje ostati v delovnem razmerju oziroma plačevati prispevke, saj je demografska slika Evrope silno neugodna. Študije že sedaj kažejo, da 2/3 tistih starejših, ki nadaljujejo z delom navkljub izpolnjenim pogojem za upokojitev, to naredijo iz nuje, torej iz finančnih razlogov. V nekaterih državah so na to pripravljeni in starejši so del njihovega delovnega vsakdanjika.
V EU ima Slovenija (poleg Estonije, Grčije, Francije, Litve, Luksemburga in Slovaške) najbolj diskriminatorno zakonodajo glede zaposlovanja in odpuščanja starejših. Pri zaposlovanju so zadnji na vrsti, pri odpuščanju pa prvi. Rečejo mu »mehko odpuščanje«. Prav tako morajo tisti, ki ostanejo v delovnem razmerju in prejemajo plačo ter hkrati tudi del pokojnine (do 40%) od svoje pokojnine plačati davek na dohodek, saj se del pokojnine v tem primeru smatra kot prihodek. Čeprav so pokojnine (če je to izključni dohodek) proste davčnih bremen do cca 1450 eur.
To stanje, ko so starejši primorani ostati dlje na delovnem mestu, pa generira temeljni razkol med generacijami. Na zunaj je videti, da služb za mlade ni, starejši pa se oklepajo svojih. To je samo pavšalna trditev in ni odraz dejanskega stanja na trgu dela glede vrste del in kvalifikacij. Nesodelovanje med generacijami poglablja razkol med mladimi in starejšimi. Vsaka generacija se oklepa svojih pozicij, saj druge možnosti nima.
Kultura nesodelovanja in izključevanja (pa ne po spolu, temveč po starosti) je izvor mnogih ekonomskih težav, ki nas že pestijo. V prihodnje pa se nam s takim razmišljanjem ne piše dobro, ne mladim, še manj pa starejšim.
Vesna Cetinski, oktober 2024
PREBERITE TUDI: "Ne živite življenja svojih otrok, niti svojega ne stavite nanje. Pustite jim, da živijo, kot želijo"