Koalicijski člani odbora DZ za finance so z ministrom Andrejem Bertoncljem v torek usklajevali novelo zakona o izvrševanju proračuna za leti 2018 in 2019, po neuradnih informacijah pa je ministrstvo predvidelo več ukrepov v smeri zmanjševanja pravic na področjih socialne in družinske politike.
Tako naj bi vlada močno zmanjšala socialne transferje in prejemke za družine. Ukinila bi dodatek za velike družine (enkrat letno družine s tremi ali več otroki prejmejo denarni dodatek), ukinila bi otroški dodatek posameznim dohodkovnim razredom in zvišala cenzus za pridobitev državne štipendije.
Koalicijske partnerice so razburili predvideni ukrepi, ki gredo v smeri zmanjševanja pravic na področjih socialne in družinske politike. Ostri odzivi prihajajo tudi iz opozicije in nevladnih organizacij. Ob dobri gospodarski rasti so pričakovali, da bo vlada sprostila še zadnje varčevalne ukrepe, ne pa jih zategnila.
Novela zakona, ki pa je vlada danes še ne bo obravnavala, je potrebna zaradi prilagoditve proračunskih prihodkov in odhodkov za prihodnje leto z namenom, da bi lahko uravnotežili novo nastale obveznosti, so pojasnili na finančnem ministrstvu. Ena od teh je npr. ohranitev zdajšnjega zneska denarne socialne pomoči tudi v prihodnjem letu, ki jo je pred kratkim potrdil DZ. Za leto 2019 je nova tudi višina povprečnine, do katere so upravičene občine.
Pogovori o tem, s katerimi ukrepi je glede na ekonomski in socialni položaj smiselno prilagoditi strukturo odhodkov, po podatkih ministrstva še potekajo. Medtem pa je v javnost že prišel osnutek zakonskega predloga, v katerem je ministrstvo predvidelo več ukrepov v smeri zmanjševanja pravic na področjih socialne in družinske politike. Na ministrstvu so sicer včeraj zatrdili, da bodo posebno pozornost namenili ranljivim in socialno šibkim skupinam.
Pokojnine bodo višje
Na to temo je bilo včeraj več sestankov. S premierjem Marjanom Šarcem in ministrom za finance Andrejem Bertoncljem sta se posamično sestala predsednik SMC Miro Cerar ter predsednica SAB Alenka Bratušek z ekipama. Po Cerarjevih besedah so sklenili, da bodo našli takšne rešitve, ki ne bodo posegale v ranljive skupine, denimo v družino. Medtem je Bratuškova izrazila zadovoljstvo, ker so se dogovorili, da bodo uresničili zaveze iz koalicijskega sporazuma glede pokojnin.
Kot izhaja iz osnutka predloga novele zakona, ki ga je pridobila STA, bo zaradi dogovorjenega zvišanja povprečnine v letu 2019 potrebnih dodatnih 32,5 milijona evrov, zaradi uskladitve pokojnin pa še sedem milijonov evrov. Te se bodo namreč tudi prihodnje leto uskladile dvakrat, pri čemer bo višina jesenske uskladitve odvisna od gospodarske rasti. Dodatnih šest milijonov evrov odhodkov bo nastalo v proračunu tudi zaradi vzpostavitve novega proračunskega sklada, ustanovljenega za razvoj nevladnih organizacij, poročajo slovenski mediji.