Prejeli smo vprašanje bralke, njena situacija je dokaj redka. Zanima jo sledeče:
Ali vdovcu/vdovi pripada vdovska pokojnina, če je slednji po smrti zakonca stopil v novo razmerje? V kolikor ne ali slednje zajema zgolj zakonski stan ali tudi zunajzakonsko zvezo?
Kakšni so ukrepi in posledice v kolikor vdovec/vdova zataji razmerje s ciljem pridobitve vdovske pokojnine? So takšni primeri pogosti?
Za odgovor smo zaprosili Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje. Pojasnili so sledeče:
Upravičenec izgubi pravico do vdovske pokojnine, če sklene novo zakonsko zvezo, preden je dopolnil starost 59 let in 8 mesecev (ženska) oziroma 60 let (moški).
Upravičencu do vdovske pokojnine, ki je to pravico izgubil, ker je sklenil novo zakonsko zvezo in ni pridobil pravice do vdovske pokojnine po drugem zakoncu, ponovno oživi izgubljena pravica po prejšnjem zakoncu oziroma z njim izenačeni osebi v naslednjih primerih:
- če ima po prenehanju nove zakonske zveze še otroka ali več otrok iz prve zakonske zveze, ki imajo pravico do družinske pokojnine in jih je dolžan preživljati ali
- če je dopolnil starost, ki je pogoj za pridobitev pravice do vdovske pokojnine.
Primera, kakršnega opisujete še nismo obravnavali.
Glede na določbo 119. člena Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ-2) je uživalec pravic dolžan zavodu sporočiti podatke o okoliščinah in spremembah okoliščin, ki se nanašajo na uživalce pravic po tem zakonu in vplivajo na pravice po tem zakonu, na njihov obseg ali izplačevanje, in sicer v osmih dneh od nastanka okoliščin ali njihovih sprememb. V nasprotnem primeru lahko zavod zahteva povrnitev povzročene škode, če je škoda nastala zato, ker podatki niso bili pravočasno posredovani.
Imate tudi vi vprašanje o pokojnini? Napišite nam ga na elektronski naslov info@mojaleta.si in poskušali bomo najti odgovor!