Spletni vir Medical News Today piše o najnovejši študiji, ki ugotavlja, da 50 prehojenih stopnic vsak dan lahko zmanjša tveganje za bolezni srca in ožilja za 20%.
Avtorji študije so analizirali podatke 458 860 odraslih posameznikov, ki so bili vključeni v študijo. Zbirali so podatke o njihovem življenjskem slogu, socialno - demografskih dejavnikih in vplivu hoje po stopnicah na njihovo zdravje. Udeleženci so bili razdeljeni v dve skupini. Spremljali so jih 12,5 let. Navzkrižno so primerjali tudi navade udeležencev, ki so imeli koronarno arterijsko bolezen, doživeli ishemično možgansko kap ali imeli druge akutne zdravstvene zaplete. Spremljali so incidenco ateroskleroze pri posameznikih, ki so prehodili od 1-5, 6-10, 11-15, 16-20 in 21 ali več stopnic na dan.
Raziskovalci so na koncu prišli do spoznanja, da so bili tveganju za bolezen najmanj izpostavljeni ljudje, ki nimajo genetskih dispozicij za bolezen. Tveganje pa se je znatno zmanjšalo tudi pri tistih, ki so redno hodili po stopnicah (50 in več stopnic).
Zakaj je hoja po stopnicah učinkovita?
Avtor študije je za spletni vir povedal, da je hoja po stopnicah intenzivna vadba, ki ne pomaga zmanjšati le tveganje za razvoj srčno-žilnih bolezni, ampak je učinkovita tudi pri zniževanju telesne teže, izboljšuje presnovo, zmanjšuje vnetja v telesu in zniža tveganje za druge bolezni (npr. sladkorno bolezen). Znanstveniki še dodajo, da je hoja po stopnicah boljša od hoje in je pravzaprav izboljšana oblika aerobne vadbe, saj je zahtevnejša od hoje po ravnem. Pri hoji po stopnicah se aktivirajo vse mišične skupine. Najbolj se pri hoji krepijo mišice spodnjega dela telesa. Hitreje hodimo po stopnicah, bolj intenzivna je vadba.
A avtorji študije vseeno poudarjajo, da hoja po stopnicah seveda ni edina oblika vadbe, s katero lahko izboljšate svoje zdravje in počutje. Tudi hoja po ravnem je še vedno zelo zdrava in zaželena, če iz katerega koli zdravstvenega razloga, ali zaradi starosti, ne moremo hoditi po stopnicah, ali izvajati druge zahtevnejše vadbe. Avtorji študije še povejo, da je redno gibanje v naravi sicer nujno, poleg zdrave prehrane in zdravega življenjskega sloga.