Intervju (spolnost v menopavzi): "V Sloveniji, ja, mi smo še nekoliko za časom"

V uredništvu MojaLeta.si smo mesec november posvetili prav posebni temi: spolnosti v menopavzi. K pogovoru smo povabili Katarino Jerman, dr. med. specialistko ginekologije in porodništva, ki je specializirana tudi na področju spolne medicine, za katero pravi, da je v tujini že precej razvita. V Sloveniji pa smo še nekoliko za časom...
"Dokazano je, da spolnost v meni pozitivno vpliva na zdravje in samopodobo ter na partnerstvo samo." Foto: Freepik.com
"Dokazano je, da spolnost v meni pozitivno vpliva na zdravje in samopodobo ter na partnerstvo samo." Foto: Freepik.com
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila

S sogovornico smo razbijali stereotipe in se poglobljeno pogovarjali o spolnosti v menopavzi. Zaključek: seks se z menopavzo nikakor ne konča.

Najprej poglejva osnove. Menopavza. Kakšne spremembe se začnejo dogajati v ženskem telesu, ko nastopi menopavza?

Menopavza je zadnja menstruacija v življenju ženske. Pred tem je predmenopavzno obdobje, ki se prične od 40. leta dalje. Po menopavzi pa je obdobje mene. Po 40 .letu začnejo vpadati ravni spolnih hormonov in se začnejo prve težavice v smislu nespečnosti, občasnih oblivov, nihanja razpoloženja, utrujenosti in suha pekoča sluznica spolovila, kot posledica atrofije. Lahko se pojavijo tudi pogostejši uroinfekti ali uhajanje urina. Vse skupaj imenujemo potem te simptome urogenitalni sindrom. Vse težave se lahko stopnjujejo, bližje kot smo zadnji menstruaciji in bledijo z obdobjem po zadnji menstruaciji. So pa te težave zelo raznolike in od ženske do ženske drugačne. Sama rada uporabim izraz: 50 različnih simptomov različnih jakosti. Po študijah je le 20 % žensk »srečnic« in nima nikakršnih težav.

Kako omenjene spremembe posežejo na področje spolnosti pri ženski?

Na spolnost vplivajo vsi biopsihosocialni dejavniki. Torej vsi menopavzni simptomi, ki jih ima ženska, vplivajo tudi na spolnost, bodisi zaradi slabe samopodobe ob spremembah na telesu, utrujenosti, nespečnosti… vse, kar vpliva na kvaliteto vsakdana, nam zniža željo po spolnosti. V kolikor se pričnejo boleči oziroma neprijetni spolni odnosi, zaradi suhe sluznice, prav tako znižajo željo po spolnosti, zaradi strahu pred ponovitvijo bolečine. V tem obdobju pogosto omenjajo gospe tudi stres v službi, težave v partnerstvu… vse to vpliva in znižuje željo po spolnosti. Seveda pa, v kolikor spolnost ni bila zadovoljujoča že prej, sedaj še upade motivacija in želja. Namreč, v tem obdobju je sluznica nožnice tanjša, manj elastična, ohlapna, ob kateri ženska manj » čuti«. V kolikor ne opravljamo redno vaj za krepitev mišic medeničnega dna, prav tako te zgubljajo tonus in posledica je manjši tonus mišic medeničnega dna in s tem manj občutka med spolnimi odnosi, ker mišice » manj sodelujejo« pri spolnem odnosu.

Foto: osebni arhiv

Foto: Katarina Jerman, dr.med. specialistka ginekologije in porodništva ter spolne medicine (osebni arhiv)

Ali menopavza res pomeni konec seksa za ženske ali gre zgolj za stereotip in je čas, da ga razbijemo?

Dokazano je, da spolnost v meni pozitivno vpliva na zdravje in samopodobo ter na partnerstvo. Spolnost poveča samozavest, zmanjša občutek negotovosti, kar vodi do bolj pozitivnega dojemanja sebe. Med spolnim odnosom se sproščajo različni hormoni, endorfini, ki vplivajo na znižanje razdražljivosti, delujejo antidepresivno, povečujejo občutek umirjenosti, zadovoljstva in izboljšajo spanec.

Poleg tega je spolna aktivnost »oblika vadbe«, izboljšuje kardiovaskularno zdravje, izboljša delovanje možganov, izboljša imunski sistem, zmanjšuje bolečine in zvišujejo željo po spolnosti.

Kljub vsem spremembam, svetujemo ohranjanje spolnosti. Pogosto je spolne rituale potrebno spremeniti, prilagoditi. Na primer, zaradi tanjše sluznice in slabše prekrvavitve spolovila, svetujemo podaljšanje predigre. V kolikor so težave v spolnosti, v smislu težav z erekcijo pri partnerju, bolečin pri odnosih pri ženskah oziroma težav v partnerstvu (kar so najpogostejše težave), svetujemo, da se obrnete na specialista, ki se ukvarja s težavami v spolnosti.

PREBERITE TUDI: Intervju: Kako zmotne predstave o seksu prispevajo k suši v postelji?

Menite, da so te telesne spremembe edini vzrok za težave v spolnosti? Nekje sem namreč prebrala, da naj bi bil v resnici bolj problem v tem, da ženska ni slišana v teh spremembah oz. pomanjkanje prave čustvene intimnosti med partnerjema...

Deloma sem odgovorila na to še pri drugem in tretjem vprašanju. Res pa je, da zelo pogosto po 40. letu ljudje partnerstvo jemljejo za samoumevno. Pri teh letih imamo ponavadi odraščajoče otroke, delamo na karieri, se soočamo z različnimi stresorji itd... Če ni sprotne komunikacije, razumevanja in samo partnerstvo ni več v ospredju, nas pripelje do odtujitve v partnerstvu in s tem tudi zamrtja spolnega življenja. To je zelo pogosta situacija v današnjem svetu. Partnerji se ne zavedajo, kako pomembna je za naše zdravje in življenje brezpogojna čustvena navezanost med partnerjema, razumevanje in da je potrebno partnerski vezi posvečati čas in delati na ohranjanju le-te.

Foto: Freepik.com

Foto: Freepik.com

Kako si ženska lahko pomaga do bolj zadovoljujoče spolnosti? Kako si lahko pomaga pri telesnih spremembah (npr. suhosti nožnice)?

Pri težavah v meni in predmonepavzi svetujem, da se ženske čim prej obrnejo na izbranega ginekologa. To je obdobje, ko telo opozori z različnimi znaki, da potrebuje spremembe 😊.

Svetujemo redno telesno vadbo za ohranjanje tonusa mišičja, prav tako vaje za mišice medeničnega dna, zdravo prehrano, zniževanje stresa. V kolikor so težave z nespečnostjo, oblivi, utrujenostjo blažje, se uporablja fitoestrogene, v kolikor ob tem težave ne zbledijo, pa se poslužujemo terapije z naravnim mikroniziranim progesteronom ali nadomestne hormonske terapije. Ob bolečih spolnih odnosih, zaradi tanke suhe sluznice, se svetuje redno nego s hialuronskimi kremami in vaginalnimi tabletami. V kolikor to ne omili težave, predpišemo lokalne estrogenske preparate. Uporabo nežnega intimnega mila, ki je namenjeno za to obdobje, je zelo priporočljivo, in prav tako uporabo silikonskega lubrikanta. Namreč, vodni lubrikanti spreminjajo pH in floro nožnice, vsebujejo vrsto dodatkov, dišav, kar zelo pogosto draži vaginalno sluznico. Silikonski lubrikant nima dodatkov, ne spreminja pH in flore nožnice in po navedbah uporabnic, celo izboljša občutek med samim spolnim odnosom.

Na splošno ženske v predmenopavznem obdobju premalo telovadijo in skrbijo za vzdrževanje tonusa mišic. Prav tako je potrebno vzdrževati tonus mišic medeničnega dna. V pomoč je lahko medicinski pripomoček z biofeedbackom, za kontrolirano in vodeno vadbo mišic medeničnega dna.

PREBERITE TUDI: Ženske po 50. letu: Te stvari so nujne za dober seks v menopavzi (nasveti seksologinje)

Hkrati je zelo pomembno sprejemanje samega procesa staranja, spreminjanja telesa in zgleda in seveda ohranjanje pozitivne samopodobe.

Pri sami spolnosti svetujemo podaljševanje predigre, čim več komunikacije med partnerjema, kaj jima ustreza in čim več razumevanja. V kolikor so težave, naj se obrneta na specialista spolne medicine, ker obstaja vrsto pripomočkov in vaj s katerimi lahko pomagamo ter s tem pripomoremo k izboljšanju partnerstva in njune spolnosti.

Kaj svetujete ženskam … kako naj se odprejo novemu spoznavanju sebe, svojega telesa, občutkov, užitkov...?

Vsakodnevno se pogovarjam s svojimi pacientkami o težavah v predmenopavznem obdobju in meni. Vidim, da tiste, ki jemljejo to obdobje kot fiziološki proces staranja in, da je to »pač« naraven proces, imajo manj težav. Sprejemanje sebe, svojega telesa takšno kot je in kljub temu skrb za svoje zdravje, gibanje, zdrava prehrana… to žensko telo ohranja vitalno.

Foto: Freepik.com

Foto: Freepik.com

Hkrati pa tudi skrb za ohranjanje spolnosti, in sicer da ob težavah to omenijo svojemu ginekologu - da ne » pometejo« težav pod preprogo. Namreč, imam primere pacientk, ki so v meni, kljub bolečim spolnim odnosom, vztrajale v odnosih in se jim je, zaradi bolečine in strahu pred bolečino, razvil vaginizem. Reševanje vaginizma ob hkratni atrofiji sluznice, pa je potem nekoliko bolj zapleteno in dolgotrajno.

Kaj pa, če „škripa“ v odnosu?

Obravnavo v ambulanti za težave v spolnosti pričnemo s širokim biopsihosocialnim profilom. S tem iščemo izvorno težavo, ki vpliva na faze spolnega življenja (željo, vzburjenje, orgazmičnost…). V kolikor zaznamo, da je težava v partnerstvu, je potrebno delati primarno na tem. Torej predlagamo partnersko terapijo. Namreč, posledica težav v partnerstvu. je poleg ostalih težav, tudi nižja želja po ohranjanju intimnosti in spolnosti.

Kako razvita je spolna medicina v Sloveniji in tujini?

V tujini (Evropi) obstajajo bolnišnice z multidisciplinarno obravnavo pacientov s težavami v spolnosti (ginekolog, urolog, fizioterapevt, psihoterapevt, psihiater, endokrinolog…). V Sloveniji… ja, mi smo še nekoliko za časom.

PREBERITE TUDI: Ali menopavza res pomeni konec seksa?

Subspecializacijo iz spolne medicine lahko pridobi zdravnik, specialist družinske medicine, ginekolog, urolog, internist, psihiater z izobraževanje v sklopu ESSM ( ESSM for Education and science in sexual medicine). Kaj to pomeni v praksi: v svojem prostem času in s svojimi finančnimi sredstvi se udeležimo izobraževanja in opravimo izpit ter se udeležujemo kongresov ESSM in ISSM.

Foto: Freepik.com

Foto: Freepik.com

Menite, da imamo Slovenci veliko predsodkov okoli spolnosti, ali se s tem nebi strinjali? Kako opdrti/zaprti smo, ko tema nanese na spolnost? Glede na vaše izkušnje v ambulanti, seveda...

Vsak narod ima na podlagi svojih tradicij in načel določene zadržke, kar se tiče spolnosti. Slovenci smo nekje na sredini…. tudi nekoliko odvisno od generacije in okolja, v katerem smo odraščali. Ljudje, ki so iz mestnih središč so bolj odprti glede pogovora o spolnosti, v primerjavi z ljudmi iz ruralnega okolja. Glede na spol, pa so ženske bolj odprte za pogovor o spolnosti, zopet pa je to odvisno od starosti. Gospe v meni težje spregovorijo o svojih težavah v spolnosti, vendar se z leti tudi to spreminja in se vedno pogosteje obračajo na nas za nasvet.

Bi za zaključek še kaj dodali glede spolnosti v menopavzi?

Vsem polagam na srce, da v kolikor imajo težave v spolnosti in si želijo spolnost ohraniti, naj se čim prej obrnejo na specialista spolne medicine. Namreč, leta kopičenja težav situacijo le poslabšajo in je vse težje pomagati, ker se težava poglobi in jo je težje zdraviti.

Katarina Jerman, dr.med. specialistka ginekologije in porodništva je specializirana tudi na področju spolne medicine. Več o njej in njenem delu lahko najdete tudi na njeni spletni strani TUKAJ.

Spremljajte Moja leta na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.

Spolnost v menopavzi Menopavza Seks Ginekologinja Spolna medicina
Morda te zanima tudi:

Intervju s kineziologinjo: "Neaktivnost lahko vodi tudi v osamljenost in depresijo."

Dolgotrajno neaktivno življenje ima več uničujočih posl...

Kolenske poškodbe in smučanje: Kako se zaščititi in kje najti pravo opornico?

Smučanje združuje adrenalinsko vznemirjenje, rekreacijo...

TELOVADBA: Enostavne vaje na stolu (+ video)

Veseli december je tu. Ob dobri hrani in pijači pa nika...

Zima in mraz že trkata na vrata - ZAŠČITITE SVOJE LEDVICE!

Ledvični pas je v hladnejših mesecih izredno uporaben p...

Ženske po 50. letu: Te stvari so nujne za dober seks v menopavzi (nasveti seksologinje)

Več ali manj seksa po 50. letu? Seksologinja pravi, da ...

Kako ohraniti živahno spolnost tudi v menopavzi?

Velja splošno prepričanje, da naj bi v zrelih letih med...

Projekt CrossCare 2.0.: Oskrba starejših in odziv na staranje prebivalstva

V okviru preteklega 23. Festivala za tretje življenjsko...

100% naravni afrodiziaki, ki delujejo močneje kot viagra!

Ste vedeli, da muškatni orešček in klinčki znanstveno p...

Numerološka napoved za december 2024: Čaka nas mesec ekstremov

Stopamo v mesec odnosov ter ekstremov. Na trenutke si b...

"V tej borbi so pridobili samo strankarski lobiji, narod pa je največji poraženec"

Navkljub vsem projektom in potrošenim davkoplačevalskim...

Osamljenost ruši obrambne moči imunskega sistema

Vse več raziskav kaže, da osamljenost zelo negativno vp...
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Starejše novice:
Prijavi se
Uporabniško imeGeslo



* Pozabljeno geslo? Klikni TUKAJ!
* Nov uporabnik? Registriraj se!
Predlogi prijateljev
Registriraj / prijavi se da ti bomo lahko priporočali nove prijatelje.
Ambasadorji MojaLeta.si arrow right
Dušica Kunaver

Dušica Kunaver
pisateljica, zbiralka ljudskega izročila


"Najlepše darilo na svetu je tisto, ki si ga sam naredil."

Uredništvo Kontakt O portalu Oglaševanje Splošni pogoji Piškotki
© 2024 MojaLeta.si Vse pravice pridržane.