Pred začetkom izvajanja spodnjih vaj, pa se v primeru dvomov ali zdravstvenih težav nujno prej posvetujte z zdravnikom.
Vaje za lajšanje hemoroidov opisujejo na spletnem portalu Healthline.com.
Stiskanje mišic analnega kanala in medeničnega dna
Krepitev mišic medeničnega dna pomaga tudi črevesju. Olajša odvajanje blata, preprečuje napenjanje in sprošča analni sfinkter. Vaja je izjemno preprosta: za začetek se uležite na tla ali poiščite udoben sedeč položaj. Nato rahlo stisnite analne mišice in mišice medeničnega dna in stisk zadržite približno pet sekund nato sprostite. Ponovite najmanj pet-krat. Vajo izvajajte večkrat na dan.
Globoko dihanje
S to vajo boste sprostili napetosti v mišicah medeničnega dna. Usedite se stol in poiščite udoben položaj. Hrbtenica mora biti poravnana (pravilen sedeč položaj). Nato roki položite na trebuh in opazujte dihanje. Nato z globljim vdihom napolnite trebuh (le-ta se mora razširi) in z izdihom zrak izpihnete tako, kot da popek približujete hrbtenici. Na takšen način ("s trebuhom") dihajte pet minut.
PREBERITE TUDI: TELOVADIMO DOMA: 3 preproste vaje za bolečine v križu
Položaj otroka
Gre za statično jogijsko vajo, ki pomaga povečati cirkulacijo okoli zadnjika in hkrati sprošča spodnji del hrbta, boke in noge. Prav tako naj bi z vajo blago masirali notranje organe. Preden vzpostavite položaj otroka, se iz stoječega položaja najprej spustite na kolena dlani pa položite na tla (položaj mačke). Nato se z boki in ritjo počasi "usedite" na pete, roke pa na tleh raztegnite pred seboj. V položaju počivajte tri do pet minut.
Noge v zrak
Tudi ta vaja je jogijska. Poveča cirkulacijo in lajša neugodje ter bolečino na področju zadnjika. Kako vajo izvajate? Usedite se na tla tik ob steno tako, da ste vzporedno z njo (vaša desna ali leva stran telesa se dotika stene). Nato noge počasi vzdignite in jih položite oz. naslonite na steno (hrbet je na tleh, noge so na steni). V tem položaju ste lahko nekaj minut. Hkrati si lahko nežno masirate še trebuh.
Kolena k prsnemu košu
Vaja lahko pomaga do boljše prebave in sprošča zadnjične in trebušne mišice ter zadnjik. Vaja je enostavna: ulezite se na tla in nato pokrčite desno nogo tako, da rahlo dvignite koleno ter ga začnete približevati k prsnemu košu. Ponovite z drugo nogo ter z obema nogama skupaj. V tem položaju ste lahko z vsako nogo eno minuto.
Če imate hemoroide, strokovnjaki sicer svetujejo, da se izogibate tudi nekaterim napornim in intenzivnim vadbam ter vajam: intenzivne vaje za krepitev trebušnih mišic, počepi, dvigovanje uteži, jahanje, veslanje itn.
PREBERITE TUDI: 6 naravnih nasvetov za lajšanje glavobola
Kdaj k zdravniku?
Če se simptomi ne umirijo v nekaj dneh, če opazite kri v/na blatu ali krvavitev iz danke, morate takoj obiskati zdravnika. Simptomi so namreč lahko znak resne bolezni. Prav tako morate takoj obiskati zdravnika, če so vaši hemoroidi boleči ali se bolečina hitro stopnjuje, imate vročino, vrtoglavico, omotico, analni izcedek itn.
VIR: https://www.healthline.com/health/exercises-for-hemorrhoids#exercises-to-avoid