Zdravje dihal je ključnega pomena za splošno dobro počutje, saj omogoča telesu, da prejme dovolj kisika, potrebnega za optimalno delovanje. Različni dejavniki, kot so onesnažen zrak, kajenje in izpostavljenost škodljivim snovem, lahko negativno vplivajo na pljuča. Vendar pa lahko z uravnoteženo prehrano, ki vključuje živila, ki pomagajo pri naravnem čiščenju pljuč, že veliko naredimo za svoje zdravje in pljuča. Pri tem je dobro imeti v mislih, da je potrebno skrbeti tudi za zdrav življenjski slog in se izogibati slabim navadam, ki negativno vplivajo na naš organizem (kajenje, pitje alkohola itn.).
Zelenolistna zelenjava
Zelenolistna zelenjava je skupina živil, ki vključuje široko paleto živil z značilnimi temno zelenimi listi. V skupino uvrščamo špinačo, brokoli, ohrovt, listnata zelenjava, koleraba, zelena itn.. Ta vrsta zelenjave je znana po visoki hranilni vrednosti in številnih zdravstvenih koristih. Zelenolistna zelenjava naj bi bila še posebej koristna za naša pljuča, saj vsebuje veliko vitaminov, mineralov in vlaknin, ki so ključni prav za zdravje dihal. Nekatere študije kažejo, da uživanje zelenolistne zelenjave lahko celo zmanjša možnosti za raka na pljučih.
Ingver
Ingver je že dolgo cenjen, zaradi svojih številnih koristi, vključno z ugodnimi učinki na dihalni sistem. Pohvali se lahko z izjemnimi protivnetnimi lastnostmi. Vsebuje številne zdravilne snovi, med njimi gingerol, ki ima močne protivnetne lastnosti. Ingver naj bi tako pozitivno deloval na dihalne poti in jih pomagal razširiti. Ponaša se tudi z antibakterijskimi in antivirusnimi lastnostmi, ki lahko pomagajo pri boju proti okužbam dihal. Prispeva k ohranjanju zdravih pljuč in lajša dihalne težave. Pomagal pa naj bi tudi pri lajšanju kašlja in pomirjanju bolečega grla. Prav tako naj bi čistil sluz iz dihalnih poti oz. pomagal zmanjšati tvorbo sluzi.
Česen
Tudi česen je dobro poznano živilo, ki se že stoletja uporablja v tradicionalni medicini, zaradi svojih različnih zdravilnih učinkov. Izjemno blagodejno vpliva na pljuča in dihalne poti, saj je znan po svojem močnem protivnetnem delovanju. Vsebuje namreč različne biološko aktivne spojine, vključno s selenovo spojino alicin, ki je poznana prav po protivnetnemu učinku in pomaga zmanjšati vnetje v pljučih. Prav tako ima moč, da raztaplja in odpravlja sluz. Poznano je tudi njegovo protivirusno delovanje, zato je odlična samopomoč pri okužbah dihal. Redno uživanje česna pa bi lahko celo zmanjšalo tveganje za razvoj respiratornih obolenj in bolezni KOPB. Ker vsebuje številne antioksidante, ščiti naše celice in prispeva k splošnemu zdravju pljuč.
Kurkuma
Kurkuma je začimba, ki je znana po svojem intenzivnem rumenem barvilu. Aktivna sestavina v kurkumi, imenovana kurkumin, ima številne pozitivne lastnost, vključno s pozitivnim vplivom na pljuča. Tudi kurkuma je dobro poznana po svojem protivnetnem delovanju. Antioksidanti v njej pa še posebno učinkovito ščitijo pljuča. Znana je tudi po protiglivičnem delovanju. Nekatere študije celo kažejo, da bi kurkumin lahko pomagal pri fibrozi pljuč in lajšanju astme. Kurkuma nasploh pomaga krepiti odpornost telesa.
Jabolka
Tudi jabolka vsebujejo številne antioksidante. Med njimi tudi vitamin C in polifenole, ki lahko pomagajo zaščititi pljuča pred oksidativnim stresom. Poleg tega so bogata z različnimi minerali in vitamini ter vlakninami. Jabolka vsebujejo flavonoide, ki imajo protivnetne lastnosti. Pomagajo pri zmanjševanju vnetja v pljučih in podpirajo splošno zdravje dihal. Vsebujejo tudi kvarcetin, ki pomaga pri lajšanju simptomov alergij. Jabolka čistijo pljuča, saj vsebujejo naravne encime, ki podpirajo procese detoksikacije.
Članek je informativne narave. V primeru zdravstvenih težav se morate nujno posvetovati z ustreznim strokovnjakom.
VIRI: https://www.healthline.com/
https://www.eatingwell.com/
https://www.webmd.com/