Alergije na hrano so vse pogostejše

Pojavljanje alergijskih bolezni ali preobčutljivosti na hrano je v zadnjih letih močno naraslo. Vzroki za to so v spremenjenem načinu prehranjevanja, uvajanja eksotične in gensko spremenjene hrane, zaradi vse večjega števila kemikalij in aditivov.
Alergije na hrano so vse pogostejše. (foto: www.sxc.hu)
Alergije na hrano so vse pogostejše. (foto: www.sxc.hu)
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
V razvitem svetu je porast alergijskih bolezni višji zaradi višjega življenjskega standarda in boljših higienskih razmer. Okužbe dojenčkov so bistveno redkejše, posledica česar je upočasnjeno dozorevanje imunskega sistema. Zadnja leta so zime toplejše, zaradi česar se veča količina in raznolikost cvetnega prahu. Nevaren je tudi tobačni dim, saj se v družinah kadilcev alergije razvijejo znatno prej in v večji meri kot v družinah nekadilcev. Pomanjkljivo naravno zračenje in višje temperature v bivalnih prostorih pospešujejo razvoj pršic, uporaba klimatskih naprav pa pojavljanje plesni in njihovih alergogenih delcev. V stanovanjih pa imamo ljudje tudi vse več domačih živali.

Zakaj so danes alergije na hrano vse pogostejše? Predvsem zaradi spremenjenega načina prehranjevanja, uvajanja eksotične hrane, povečane uporabe alergogene hrane in gensko spremenjene hrane, uživamo industrijsko pripravljeno hrano z dodanimi aditivi, pri gnojenju in skladiščenju hrane se uporablja vrsta kemikalij ...

Kakšne negativne učinke ima lahko hrana na naše telo? Neugodni učinki hrane na telo so lahko toksični ali netoksični. Pri toksičnem učinku hrane na telo pride do zastrupitve s hrano zaradi okužbe le-te z mikroorganizmi, medtem ko med netoksične učinke hrane na telo uvrščamo alergijo in intoleranco.

Alergija na hrano je imunsko posredovana reakcija, medtem ko je intoleranca na hrano neprenašanje hrane - neimunsko posredovana reakcija.

Alergija na hrano predstavlja vsako neugodno reakcijo na sicer neškodljivo hrano ali njeno sestavino, ki izzove imunski sistem. Snovi, ki povzročajo ta izziv, so alergeni. Alergen je sestavina živila, ki pri osebah, alergičnih na hrano, spodbudi imunski sistem k izdelovanju protiteles. Reakcija med alergenom in protitelesom spodbudi celice k sproščanju biološko aktivnih snovi, aminov, npr. histamin. Amini povzročajo reakcije v telesu, kot so otekline, rdečico, srbenje, prebavne motnje. Alergija na hrano je bolezen. Če je oseba alergična na določeno hrano, je nikakor ne sme zaužiti.

Intoleranca na hrano pa predstavlja reakcije v telesu, pri katerih ne prihaja do odziva imunskega sistema, vendar pa so lahko znaki enaki kot pri alergiji na hrano. Intoleranca je pogosta motnja. Oseba, ki ima intoleranco, na to hrano ni alergična. Primeri: laktozna intoleranca, intoleranca na konzervanse, arome, barvila, intoleranca na naravne sestavine v hrani, npr. biogeni amini v vinu, školjkah, kislem zelju, siru, klobasah, ...

Najpogostejši povzročitelji alergij ali intolerance na hrano so: kravje mleko, jajca, posebej beljak, ribe, oreščki, čokolada, arašidi, paradižnik, soja, gluten.

Alergijo ali intoleranco lahko povzroči katerakoli hrana, zato je potrebno dieto prilagoditi vsakemu posamezniku. Pri bolniku, pri katerem obstaja sum alergije ali intolerance na živila in ima negativne laboratorijske izvide, uvedemo eliminacijsko ali hipoalergijsko dieto. Eliminacijska dieta je manj stroga od hipoalergijske diete, saj je dovoljeno uživanje glutena ter mleka in mlečnih izdelkov.

Ko pri bolniku ugotovijo, na katero hrano je alergičen, le-ta dobi seznam dovoljenih in prepovedanih živil, ki jih je potrebno iz jedilnika strogo izločiti. Na splošno velja, da hrana ne sme biti močno začinjena, pražena ali ocvrta, ker draži prebavila.

Hrana ne sme vsebovati konzervansov, umetnih barvil, umetnih arom, umetnih sladil, lecitina, svinjine, mesnih izdelkov, jušnih koncentratov, ostrih začimb, mešanic začimb, čokolade, kakava, lupinastega sadja.

Hrano pripravljamo povsem ločeno od ostalih jedi. Pri pripravi hrane in izboru živil moramo biti posebej pozorni, da živila ne vsebujejo skritih alergenov, zato je zelo pomembno, da natančno preberemo deklaracijo.

Spremljajte Moja leta na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.

Morda te zanima tudi:

Živila, ki urejajo prebavo in čistijo črevesje

Če imate neurejeno prebavo, kljub zdravemu načinu prehr...

Visoko predelana hrana povzroča enako odvisnost kot alkohol

Radi uživate sladkarije, slane prigrizke in podobno vis...

REPINEC: deluje kot prebiotik, razstruplja jetra in rešuje težave s kožo (+uporaba)

Repinec je dvoletna rastlina, ki jo najlažje prepoznamo...

Želite znižati visok krvni tlak? Pijte te 3 čaje

Pitje teh zeliščnih čajev vam lahko pomaga znižati viso...

Poskrbite za svoje srce

Ali kdaj pomislite, kaj se dogaja v številnih žilicah i...

Recepti babic in dedkov: sirup iz čebule in medu proti prehladu

V spodnjem prispevku boste našli različne ideje in rece...

Sezona prehladov: 4 najmočnejši naravni antibiotiki in dokazi, zakaj delujejo

Spoznajte 4 najmočnejše naravne antibiotike, ki nam jih...

Probiotiki – le trend ali nujno potreben prehranski dodatek?

Zagotovo ste že slišali za izraze probiotiki, prebiotik...

KORENINA REGRATA: pravilno nabiranje, uporaba, priprava in zdravilni učinki

Večina ljudi ob omembi regrata pomisli na slastno spoml...

Nov Medexov izdelek za celovito podporo zdravju srca in ožilja

Ob svetovnem dnevu srca so v Medexu predstavili nov izd...
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Starejše novice:
Prijavi se
Uporabniško imeGeslo



* Pozabljeno geslo? Klikni TUKAJ!
* Nov uporabnik? Registriraj se!
Predlogi prijateljev
Registriraj / prijavi se da ti bomo lahko priporočali nove prijatelje.
Ambasadorji MojaLeta.si arrow right
Trezika Vidovič

Trezika Vidovič
upokojena vzgojiteljica


"Prave odločitve me peljejo v pravo delovanje v življenju. Držim se zakona privlačnosti. Tisto, kar privlačiš, dobiš. Dobila sem življenje!"

Uredništvo Kontakt O portalu Oglaševanje Splošni pogoji Piškotki
© 2023 MojaLeta.si Vse pravice pridržane.