Se še spominjate, kako je nekoč dišalo, ko ste pekli piščančje meso? Se spominjate dobrega okusa? Ali ga lahko primerjate z današnjim?
Nekoč so se kokoši sprehajale po prostem, danes pa so zaprte in hranjene s sojo, ki nikoli ni bila njihova hrana. Soja je danes gensko spremenjena, v njej ni prav ničesar koristnega za naše zdravje. Krmna soja, ki jo vsakodnevno jedo piščanci, vpliva tudi na okus mesa.
Strokovnjaki so naredili raziskavo in ugotovili, da je bilo leta 1923 potrebno 16 tednov, da je piščanec zrasel in tehtal približno kilogram. Že deset let kasneje je za to težo potreboval dva tedna manj. Piščanci, ki so jih vzgojili leta 2005, pa so bili skoraj štirikrat težji. Zakaj? Zaradi hrane, s katerim jih danes hranijo.
Strokovnjaki so dokazali, da je danes hrana za živali polna škodljivih dodatkov, vsebuje rasni hormon, antibiotike, hrana je gensko spremenjena. Edina naloga hrane je, da v čim krajšem času žival čim bolj odebeli. Kako kvalitetno je meso, kakšnega okusa je in ali je zdravju še prijazno, pa proizvajalcev velikih farm ne zanima.
Danes je na naših krožnikih nekaj podobnega tistemu, kar smo jedli petdeset ali več let nazaj, nikakor pa ne več isto.