Že v stari Perziji je bila solata zelo cenjena jed. Verjeli so, da pripomore k boljšemu in bolj mirnemu spancu. Stari Grki in Rimljani so že poznali njene dragocene lastnosti in jo pogosto imeli na svojem jedilniku.
Grški zdravnik in oče medicine Hipokrat je zeleni solati pripisoval mnogo zdravilnih lastnosti. Poznana je bila kot »trava modrecev«.
Danes vemo, da je zelena solata zelo zdrava jed, bogata je z vitamini A, C, E, B1, B2, B3, B6 in minerali, kot so fosfor, kalcij, magnezij, železo in baker.
Jo znate jesti pravilno?
Ali ste vedeli, da bolj ko so listi solate zeleni, bolj so zdravi? Mnogi izmed nas pri čiščenju solate zavržemo najbolj hranljive liste, to so zunanji listi solate, ki so najtemnejši in zato tudi najbolj zdravi. Solato najraje pripravljamo iz sredice, iz mladih in svetlih listov. A ti listi vsebujejo enkrat manj hranilnih snovi, kot zunanji.
Pomembno je tudi, da zeleno solato naberemo tik pred uporabo. Če dolgo časa stoji, če jo hranimo v hladilniku, izgubi hranljivo vrednost. Prav tako ni priporočljivo, da jo med čiščenjem režemo z nožem, saj izgublja vitamine. Bolje je, da jo natrgamo kar z rokami. In še ena stvar uničuje vitamine ter minerale, to je pranje solate. Operite cele liste pod tekočo vodo, šele nato jih natrgajte. Nikar pa je ne namakajte v vodi dolgo časa, s tem načinom v njej ostane zelo malo hranljivih snovi.