Žal je sladkor mnogokrat dodan tudi v hrano, ki nam jo poskušajo prodati pod oznako, da je zdrava in se niti ne zavedamo, da ga vsebuje. Zato je pametno, da vedno, preden neko živilo kupite, preberete iz česa je sestavljeno.
Kje se skriva sladkor?
V industrijsko pripravljeni hrani, v kateri se skriva sladkor, je tega kar za 13 odstotkov dnevnega vnosa kalorij. To pa znese približno 60 kilogramov dodanega sladkorja letno. Kar pa je veliko več od dnevno priporočenega vnosa za ženske, ki naj bi bil šest žličk in za moške devet žličk dnevno.
Strokovnjaki pravijo, da je skritega sladkorja v industrijsko pripravljeni hrani ogromno. Ta se skriva v raznih omakah, v solatnih prelivih, v pol pripravljenih in pripravljenih jedeh. Četudi nosijo napis, da so nizkokalorične, vsebujejo preveč sladkorja. Prav tako ga najdete velike količine v pijačah, v raznih vodah z okusom, ledenih čajih, gaziranih pijačah in podobnem.
Veliko sladkorja pa lahko vsebuje tudi kruh. Ne samo beli, skriva se tudi v polnozrnatemu. Ena rezina kruha naj bi vsebovala kar dva grama sladkorja.
Kako sladkor deluje na naš organizem?
Zaradi sladkorja pa se tudi prekomerno redimo. Ta v možgane pošilja napačne signale, da smo kljub zaužitemu obroku še vedno lačni.
Še en velik razlog, da iz prehrane črtate sladkor pa je ta, da povzroča hitrejše staranje. Ta namreč povzroča mnogo bolezni, med njimi sladkorno bolezen, bolezni srca in ožilja, pospešuje staranje kože in na splošno celega organizma.
Zato strokovnjaki za prehrano svetujejo, da sladkor črtate iz svojega jedilnika. Izogibajte se industrijsko pripravljeni hrani, raje jo pripravite sami. Tako boste vedeli, kaj vse vsebuje in še veliko bolj zdrava bo.