Kot so zapisali na spletni strani
Statističnega urada Republike Slovenije, je pri nas v povprečju 2,5 članka družina za življenjske potrebščine porabila v letu 2010 1.452 evrov na mesec, od tega 237 evrov za hrano.
Za hrano in brezalkoholne pijače so gospodinjstva v letu 2010 v povprečju porabila 2.848 evrov ali mesečno več kot 237 evrov. V strukturi porabe to predstavlja dobrih 16 odstotkov izdatkov za življenjske potrebščine. Nekoliko več od tega so gospodinjstva porabila za transport. Med večjimi izdatki pa so bili tudi izdatki za stanovanje.
Gospodinjstva z najnižjimi dohodki porabijo skoraj 23 % le za hrano
Primerjava med gospodinjstvi z najvišjimi (5. kvintil) in najnižjimi (1. kvintil) dohodki pokaže, da 20 odstotkov gospodinjstev z najvišjimi dohodki porabi za hrano in brezalkoholno pijačo v povprečju več kot dvakrat toliko kot 20 odstotkov gospodinjstev z najnižjimi dohodki. Slednjim izdatki za hrano in brezalkoholne pijače predstavljajo skoraj četrtino izdatkov za življenjske potrebščine. Največja odstopanja so opazna pri izdatkih za izobraževanje in transport, kjer gospodinjstva z najvišjimi dohodki porabijo več kot devetkrat toliko kot gospodinjstva z najnižjimi dohodki.
Štiri-članska gospodinjstva porabijo skoraj 2,5-krat toliko kot eno-članska
Poraba pa se razlikuje tudi glede na število članov v gospodinjstvu. Povprečno gospodinjstvo je v letu 2010 štelo 2,5 člana in je za življenjske potrebščine porabilo 17.420 evrov. Struktura porabe glede na število članov gospodinjstva ni bistveno odstopala s povečevanjem števila članov:
- enočlanska gospodinjstva so v povprečju za življenjske potrebščine porabila manj kot 10.000 evrov ali 833 evrov na mesec,
- dvočlanska gospodinjstva manj kot 16.000 evrov ali 1.332 evrov na mesec,
- tričlanska gospodinjstva manj kot 20.800 evrov ali 1.731 evrov na mesec,
- štiričlanska gospodinjstva pa skoraj 23.900 evrov ali 1900 evrov na mesec, kar je 2,4-krat toliko kot enočlanska gospodinjstva.
S povečevanjem števila članov v gospodinjstvu z enega na dva člana so se npr. izdatki za hrano in brezalkoholne pijače povečali za 1,5-krat, za transport za 1,8-krat, za izobraževanje za skoraj tri-krat, za obleko, obutev in zdravje za 1,7-krat in za stanovanje in komunikacije za 1,3-krat.
Več informacij boste našli na spletni strani Statističnega urada RS.
Se strinjate s podatki Statističnega urada RS? Koliko članov šteje vaše gospodinjstvo in koliko evrov mesečno porabite za hrano, lahko zapišete v komentar.