Brisače, posteljnina, dodatne blazine in odeje so stvari, ki jih uporabljamo vsak dan, zato zanje potrebujemo učinkovit sistem shranjevanja. Prav tako je to tudi eno izmed tistih področij, kjer stvari lahko hranimo predolgo, pa čeprav morda na njih nismo posebno navezani.
Osebe, ki kopičijo stvari in jih hranijo iz napačnih razlogov, to počno tudi pri hišnem tekstilu. Velikokrat še vedno hranijo posteljnino, ki je več ne morejo uporabljati, obrabljene ali poškodovane brisače in podobno. Kaj lahko v tem primeru zavržemo ali podarimo dobrodelnim organizacijam že danes?
Zavržemo lahko:
⦁ poškodovan hišni tekstil,
⦁ tekstil z madeži, ki jih ne moremo več odstraniti,
⦁ brisače z neprijetnim vonjem, ki ga ne odstranimo tudi s pranjem pri 90°C,
⦁ trde brisače, ki več niso prijetne ob uporabi.
Podarimo lahko:
⦁ posteljnino in rjuhe, ki več ne ustrezajo velikosti ležišč v našem domu (na primer
otroška posteljnina za otroško posteljico, ki smo jo že prodali ali podarili),
⦁ odvečno posteljnino (za vsako ležišče zadostujeta 2 seta in 2 rjuhi),
⦁ odvečne vzglavnike in odeje (hranimo le 1 dodaten set za goste).
Shranjevanje posamičnih kategorij
Najbolj primerno mesto za shranjevanje hišnega tekstila so večje omare, v katere lahko shranimo vse od ročnih brisač do jogi rjuhe. Dober sistem shranjevanja narekuje, da pri visokih omarah osrednji predel namenimo predmetom, ki jih uporabljamo najpogosteje, najvišje in najnižje predele pa za stvari, ki jih potrebujemo le občasno. V srednjem predelu omare torej hranimo kopalne brisače, brisače za roke in posteljnino, saj te menjamo najpogosteje. Posteljnina za goste, rezervne vzglavnike in prešite odeje so predmeti, ki jih uporabljamo občasno, zato jih lahko shranjujemo na zgornjih policah omare. Na najbolj spodnjih policah ali predelih omare pa lahko hranimo rezervna pokrivala, blazine in prevleke za okrasne blazine.
PREBERITE TUDI: Kako pravilno urediti in organizirati domačo lekarno?
Brisače
Brisače hranimo po namembnosti oziroma velikosti, v večini primerov pa sta ta pogoja povezana. Določeno mesto namenimo brisačam za tuširanje, brisačam za roke in prav tako brisačam za bazen oz. plažo. Če v gospodinsjtvu živijo tudi otroci, njihovim brisačam namenimo posebno mesto.
Nič ni narobe, če v kopalnici shranjujemo dodaten set 2 brisač za vsak primer. Tako bodo vedno pri roki, ko jih bomo potrebovali. Hranjenje vseh brisač v kopalnici pa je odsvetovano. Kopalnice so pogosto najbolj vlažen prostor v stanovanju ali hiši, zato niso primerne za shranjevanje tekstila, ki ni v trenutni uporabi. S takšnim shranjevanjem se lahko brisače navzamejo neprijetnega vonja ali celo kaj hujšega. Ves hišni tekstil naj bo shranjen v prostorih, kjer ni možnosti za pojav vlage.
Posteljnina
Nekateri so zagovorniki, da set posteljnine hranimo v 1 kosu, in sicer v 1 prevleki za vzglavnik hranimo prevleko za prešito odejo in prevleko za drugi vzglavnik. Če večkrat menjamo prevleke za vzglavnike kot prevleko za odejo, potem tak način shranjevanja ne bo primeren za nas. V takem primeru je priporočljivo pokončno shranjevanje posamičnih delov posteljnine v predalu ali lični košari, ki jo postavimo na polico. Pokončno pospravljeni predmeti zagotavljajo večjo preglednost.
Označevanje
Vsaka polica in košara naj vsebuje oznako predmetov, ki se nahajajo na dotičnem mestu. Označevanje ni namenjeno lepšemu videzu ali le osebi, ki je vzpostavila sistem shranjevanja. Namenjeno je tudi drugim družinskim članom, ki s pomočjo oznak lahko hitro najdejo kategorijo iskanega predmeta in na koncu tudi predmet sam.
PREBERITE TUDI: Kako pravilno shranjevati kavo, da bo ohranila aromo in okus?
Kakovost hišnega tekstila
Ko kupujemo nove rjuhe ali brisače, je priporočljivo, da kupimo takšne z možnostjo pranja na vsaj 60°C. To je idealna temperatura za ubijanje bakterij, virusov in odstranjevanje madežev, zato je ta nastavitev pranja zelo priporočljiva prav za pranje hišnega tekstila. Brisače in posteljnina so tudi predmeti, v katere je vredno vložiti nekaj več evrov. Na koncu nam bodo služili več let kot cenejše različice, posledično pa bomo na daljši rok vseeno prihranili in ustvarili manj odpada.
Ga. Tadeja svoje praktične in ustvarjalne ideje deli tudi na strani https://preprostoinlepo.si/