Vzrokov, zakaj pride do izgube apetita pri starejših osebah, je več. Je pa to zelo pogost pojav, do katerega največkrat pride zaradi bolezni. Včasih pa pride do izgube apetita tudi brez posebnega razloga. Starejša oseba je lahko popolnoma zdrava, se dobro počuti, apetit pa se slabša.
Če izguba apetita traja dlje časa, če se iz dneva v dan slabša, je prav, da oseba obišče svojega zdravnika, ki jo bo temeljito pregledal. Ta bo izključil bolezni ali pa jih potrdil.
Mnogokrat je apetit pri starejši osebi slabši tudi zaradi osamljenosti, depresije, stresa, zaradi jemanja določenih zdravil ali zaradi pomanjkanja moči za pripravo obroka.
PREBERITE TUDI: Katera dieta je najbolj učinkovita in zdrava (po oceni strokovnjakov)? Kako pomagati osebi, ki je izgubila apetit? Če starejša oseba nima apetita, ji je potrebno zagotoviti dovolj hranilnih snovi, da lahko telo normalno funkcionira. Če človek ne more jesti, ga v to ne silite, ne povečujte mu obrokov, ampak mu poskušajte pripraviti čim bolj raznolike in okusne.
Zajtrk je lahko v tekočem stanju, starejši ljudje nimajo več toliko potreb po kalorično bogatih obrokih, zato je lahko prvi obrok sestavljen iz sadja, zelenjave, žitaric. Pripravite lahko tako imenovane zmešančke ali zelenčke, ko enega ali več vrst sadja in zelenjave zmešate s paličnim mešalnikom, dodate mleko, vodo ali jogurt. Da je tak napitek še bolj hranljiv, mu lahko dodate žlico medu, kalčke, oljčno olje, maslo, avokado …
Skupaj z osebo, ki ima težave pri prehranjevanju, sestavite jedilnik. Naj pove, kaj si želi jesti, kaj ji diši, kaj ima rad-a. Če bo sodelovala pri odločanju, bo hrano morda lažje sprejela. Pogovarjajte se o pripravi hrane, obroki naj bodo pisani in okusni. Morda bo pomagalo tudi kuhanje popolnoma novih, eksotičnih, drugačnih jedi.
Zelo pomembno je tudi, da ima takšna oseba obrok ob približno isti uri v dnevu. Sestavite urnik in se ga točno držite. Tako se bo telo privadilo, kdaj dobi hrano in želodec se bo pričel ob določeni uri oglašati sam. če oseba odklanja obrok, pa ji namesto njega ponudite napitek, sok, manjši prigrizek.
PREBERITE TUDI: Te 4 navade vam bodo prinesle vitalnost in zdravje (potrjuje jih znanost) Hrana je veliko bolj okusna, če jo jemo v družbi. Zato jejte skupaj. Naj bodo starejši med hranjenjem obkroženi z družino, prijatelji. K njim povabite njihove prijatelje, sosede, naj poklepetajo, spijejo kavo ali čaj in skupaj kaj prigriznejo. Vse to pomaga pri spodbujanju apetita.
Tudi suha usta so lahko težava, da hrana ne gre po grlu. Pred obrokom naj oseba spere usta z vodo, naredi požirek ali dva tekočine. Tudi med obrokom naj ima na razpolago vodo.