Vsaj 30 minut hoje vsak dan
Privoščite si vsaj 30 minut hoje vsak dan. Hoja dokazano izjemno blagodejno deluje na naše telo in počutje. Celo študija, ki jo opisuje Medical News Today, je pokazala prav to – starejši posamezniki, ki so hodili vsaj eno uro na teden so imeli manjše tveganje za razvoj srčno-žilnih obolenj v primerjavi s tistimi, ki niso bili telesno dovolj aktivni. To pomeni, da je za minimalen učinek potrebnih le dobrih deset minut hoje na dan.
Obvladovanje negativnih misli
Življenje nas preizkuša na različne načine. Težke preizkušnje nas hitro lahko pahnejo v negativno razmišljanje in negativen pogled na svet. Vendar pa je dobro vedeti, da svoje razmišljanje lahko obvladamo in sami izberemo bolj pozitivne misli. Naše telo se namreč odziva tudi na naše misli – negativne žal slabo vplivajo nanj, povsem drugače se telo odziva, ko razmišljamo pozitivno in smo hvaležni.
Kaj lahko naredite? Študije kažejo, da pretirano zaskrbljenost in strahove lahko obvladamo s pozitivnim vizualizacijo. Ko se zalotite, da razmišljate negativno preprosto preusmerite svoje misli na nekaj, kar v vas prebuja pozitivna čustva, pišite dnevnik hvaležnosti, veliko se smejte, bodite dobrodelni itn.
PREBERITE TUDI: Intervju: TKM je zelo uspešna v boju z menopavzo, saj telo skuša spraviti v ravnovesje naravno in postopoma
Uživanje polnovredne hrane
Če želite biti zdravi tudi na jesen vašega življenja, potem je nujno, da se prehranjujete čim bolj zdravo. Pozabite na različne hitre diete, ki ne delujejo. Še več. Različne študije kažejo, da ne prinašajo želenega učinka. Pomembno je, da spremenite način prehranjevanja: uživate čim več polnovredne hrane, zelenjave, sadja, oreščkov in živila, ki vsebujejo nenasičene maščobne kisline (oziroma t.i. zdrave maščobe). Izogibajte pa se mastnim jedem, ki so polne nasičenih maščob, slaščicam, pecivu in drugim sladkim jedem, alkoholu, procesirani hrani itn. Imejte v mislih, da hrana igra pomembno vlogo pri ohranjanju vitalnega telesa.
Povezovanje z ljudmi in dobrodelnost
Izoliranost in osamljenost naj bi povečali tveganje za razvoj depresije in demence. Spletni vir Webmed opisuje, da naj bi imeli starejši posamezniki, ki se počutijo osamljeni več težav pri opravljanju povsem vsakdanjih opravkov. Študije kažejo, da naj bi imeli tudi višje ravni stresnih hormonov. Stres pa je izvor mnogih zdravstvenih težav. V jeseni življenja je zato nujno, da poskrbite za socialne vezi in druženje. Poleg druženja z najbližjimi lahko opravljate tudi prostovoljna dela ali se vključite v dobrodelno društvo in pomagate ljudem v stiski. Tovrstno povezovanje z ljudmi in pomoč namreč dokazano izboljšujeta duševno počutje. Na Harward.edu tako navajajo študijo, ki je pokazala, da imajo starejši ljudje, ki opravljajo vsaj dve uri prostovoljnega dela na teden veliko višje možnosti, da bodo živeli dlje.
PREBERITE TUDI: Želite zdrave možgane? Nujno izločite ta živila iz prehrane!