Priznani nutricionisti, prehranski svetovalci in zdravniki se vsako leto zberejo in opravijo analizo in oceno različnih prehranskih diet. Med vsemi nato izberejo najbolj zdravo dieto.
Tudi letošnje leto (vir) je najvišjo oceno dobila mediteranska dieta. Takoj za njo pa DASH dieta. Mediteranska dieta je največ točk prejela v skoraj vseh kategorijah, vključno s kategorijo "zdravo prehranjevanje", "najboljša rastlinska dieta", "družini prijazna dieta" in "najboljša dieta za zdravje kosti in sklepov".
Mediteranska dieta, torej predstavlja najbolj zdrav način prehranjevanja. Poglejmo, kaj je potrebno uživati po načelih te diete.
Kaj je mediteranska dieta?
Kot že ime pove, dieta temelji na (tradicionalni) prehrani in živilih, ki prihajajo iz mediteranskih držav (Italija, Grčija, Španija...). Dobra novica je, da dieta ne sodi med stroge diete. Temelji pa na zmernosti. Obroki morajo biti zmerni in uravnoteženi.
Uživamo lahko sadje, zelenjavo, polnozrnata žita, stročnice, oreščke, semena, zdrave maščobe in pusto meso ter ribe. Poudarek je tudi na uporabi oljčnega olja (deviškega). Predelanim živilom in hrani ter sladkim jedem pa se moramo izogibati. Tudi rdeče meso se redko uživa. Na jedilniku so predvsem zdrave in mastne ribe, ki so bogate z omega-3 maščobnimi kislinami, tudi jajca, mlečni izdelki (siri) ter perutnina (a v manjših količinah). Mesa je na jedilniku nasploh precej manj, kot smo navajeni v našem okolju.
Pomembna pa je predvsem zmernost. Mediteranska dieta poudarja tudi pomembnost skupnih obrokov in druženja ob hrani. Po tej dieti si moramo za hrano vzeti čas in ob njej uživati.
Tudi številne študije, ki jih navaja spletna stran Healthline.com, kažejo na izjemno pozitivne učinke te diete. Pomagala naj bi shujšati in ohranjati zdravo telesno težo. Ščitila naj bi pred mnogimi kronični obolenji (vključno pred boleznimi srca in ožilja, sladkorno boleznijo itn.) ter podaljševala življenjsko dobo.
VIR: https://www.healthline.com/ in https://www.everydayhealth.com/