V Sloveniji francosko že skoraj tradicionalno pripravljamo okoli novoletnih praznikov. Kaj je skrivnost dobre francoske solate? Tako kot za mnoge jedi, poznamo tudi za francosko solato več receptov. Mnogi ne marajo jajc in jih enostavno ne dodajo, prav tako mnogi ne dodajo majoneze.
V receptih pogosto majonezo razredčijo s kislo smetano, ali pa je obogatijo s sirom, šalotko ali šunko. V nekaterih receptih svetujejo, da jedi dodamo kozarec belega vina, krompir nadomestijo z rižem ali celo dodajo narezana jabolka.
To so samo dodatki, ki jih dodamo po okusu, za pravo francosko solato pa se moramo držati tradicionalnega recepta.
Recept za klasično francosko solato
30 dag krompirja
10 dag korenčka
10 dag zelene
2 dl graha
15 dag kislih kumaric
majoneza
Krompir, korenček in zeleno narežemo na majhne kocke. V slan krop damo najprej narezan korenček in zeleno, ter nekaj časa kuhamo. Ko sta že skoraj mehka, dodamo še narezan krompir. kuhan in ohlajen grah, nasekljane kumarice in na kocke narezana trdo kuhana jajca.
V zelenjavo zamešamo majonezo in po potrebi začinimo s soljo in poprom.
Francoska solata z domačo majonezo
250 g krompirja
100 g korenja
100 g kislih kumaric
120 g zelene
120 g graha
100 g kislih jabolk
1 jajce
150 g domače majoneze
limonin sok
sol
poper
kis
gorčica
Posebej skuhamo krompir, korenje, zeleno in grah. Kuhano zelenjavo odcedimo in narežemo na enakomerne in zelo majhne kocke. Narežemo tudi kisle kumarice, jabolko in trdo kuhana jajca.
Vso narezano zelenjavo damo v solatno skledo, dodamo grah in vse skupaj zmešamo z majonezo. Na koncu dodamo kis, limonin sok, sol, poper in gorčico, ter narahlo premešamo.
Skrivnosti priprave domače majoneze
Za resnično dobro francosko solato, moramo poleg sveže in kakovostne zelenjave, pripraviti tudi dobro majonezo. Seveda lahko majonezo kupimo, a če želimo pripraviti vrhunsko francosko solato, potem majonezo pripravimo sami.
Za dobro majonezo je najbolj pomembno, da uporabimo sveže sestavine, to posebej velja za jajca in olje. Zelo pomembno je tudi, da sestavine pravilno odmerimo, pri čemer upoštevamo velikost rumenjakov in seveda tudi naš okus.
Posoda za pripravo majoneze mora biti visoka, ne preširoka, če uporabimo električni mešalec, pa mora biti tudi ozka. Vse sestavine; jajca, olje, limona ali kis, posoda in žlica, vse morajo biti ogrete na sobno temperaturo, zato jih na delovni pult pripravimo že dve uri prej.
Majonezo lahko pripravimo samo z rumenjaki, kar naredi majonezo zelo kalorično, ali pa z celimi jajci, kar naredi majonezo rahlo in voljno.
Osnovni recept za domačo majonezo
1 jajce
2 dl olivnega olja
1/2 žličke soli
precejen sok 1/2 limone ali 2 žlički kisa iz belega vina
ščepec mletega popra
1 žlička gorčice
Ročna priprava domače majoneze
Rumenjak skrbno ločimo od beljaka in ga damo v posodico skupaj s soljo, po želji dodamo mleti poper in gorčico. Dodamo za kavno žličko limoninega soka ali kisa, ter počasi mešamo z leseno žlico venomer v isto smer, da se vse sestavine spojijo.
Sedaj prilijemo nekaj kapljic olja in spet počasi mešamo, čez nekaj časa spet dodamo nekaj kapljic olja in spet mešamo. Sedaj je čas, da prilijemo vedno več olja in pričnemo vedno hitreje mešati, saj ni več nevarnosti, da bi se omaka pokvarila.
Takoj ko postane omaka pregosta, jo razredčimo z nekaj kapljicami limone ali kisa. Ko naredimo želeno količino majoneze, dodamo žlico kropa, s tem bo majoneza dlje časa obstojna.
Priprava majoneze z električnim mešalnikom
Kadar pripravljamo majonezo v električnem mešalniku, je postopek priprave nekoliko drugačen. Vzamemo celo jajce, limonin sok ali kis, sol in po želji poper in gorčico. Vključimo aparat na najnižjo hitrost in vse sestavine stepamo približno 1 minuto, da jajce lepo naraste in postane mešanica svetle barve.
Sedaj dodamo malo olja, nato še nekoliko več in nazadnje prilijemo vso preostalo količino olja. Majoneza je pripravljena, ko se hipoma zgosti. Za majonezo, ki jo pripravimo v električnem mešalniku, porabimo precej manj olja, ognemo pa se tudi nevarnosti, da se bi posušila.
Čeprav smo pri pripravi majoneze še tako previdni, se pogosto zgodi, da se nam sesiri. Kljub temu lahko z nekaj triki omako rešimo. Če se omaka nikakor ne zgosti, dodamo ščepec soli ali žličko kisa, pomaga tudi malo mrzle ali tople vode. Če tudi to ne pomaga, potem moramo pripravo majoneze pričeti znova.
O AVTORICI PRISPEVKA:
Karmen Valant je upokojenka, ki se ljubiteljsko ukvarja s kuhanjem in pisanjem. Več njenih receptov in idej boste našli tudi na njeni spletni strani TUKAJ.