Kaj na vrt lahko posadimo že zdaj?
Grah in bob komaj čakata, da ju damo v zemljo. Predvsem za bob je nujno, da ga posadimo čim prej, da bo zacvetel še pred vročino. Sicer se nam lahko zgodi, da bo odvrgel cvetove in ostali bomo brez pridelka. Kaj pa grah? Le-ta ni občutljiv na mraz, če pa bi zacvetel še pred ledenimi možmi, pa ga lahko zaščitimo z vrtno kopreno. Na prosto lahko posadimo tudi čebulček, skrajni čas pa je prav tako za spomladanski česen.
Sejemo lahko tudi koreninski peteršilj, zgodnji korenček, mesečne redkvice, pastinak, črni koren, proti koncu meseca tudi rdečo peso. Tudi rukolo in azijsko listno zelenjavo lahko posejemo takoj, da nam kasneje prehitro ne uideta v cvet.
Ste pomislili, da bi vzgojili nekaj svojih sadik? Marec je namreč čas za sadike
Tudi, če nimamo rastlinjaka ali pokritih gred, je vzgoja sadik izvedljiva in to zelo enostavno! Na okenski polici lahko ustvarimo pravi sobni vrtiček, kje nam bodo na toplem vzklile bazilika, paprike, čiliji, jajčevci, andske jagode. Sredi marca, pa posejemo še paradižnik.
Ko „sejančki“ vzklijejo, jih čez dan lahko premaknemo na balkon ali pa v zavetrno lego, čez noč pa (predvsem plodovke) prenesemo v notranje prostore.
Če bomo zelo pohiteli, si lahko vzgojimo še sadike koromača, zelene, brokolija in cvetače. Prav tako je v marcu pravi čas za vzgojo sadik zgodnjega zelja, kolerabice in listnega ohrovta.
Tudi solate nam bodo prej pognale, če prej vzgojimo njihove sadike. Dobro je, če vsak teden posejemo nekaj semen različnih sort (ne vseh naenkrat). Tako bomo poskrbeli, da nam bodo različne sorte solat ves čas dostopne in ne bodo „ušle v cvet“. Sejemo lahko spomladanske solate (Ljubljanska ledenka, Great lakes, rozetaste solate Catalogna…).
Čas je tudi za zelišča
V tem času lahko vzgojimo tudi sadike blitve, rdeče pese in listnega peteršilja. Če imamo nasad jagod, jih očistimo starih listov, razredčimo in presadimo mlade poganjke. Čas je tudi za presajanje zelišč. Starejša trajna zelišča razdelimo na več delov in jih razsadimo. Čas je tudi za šparglje, a bo na prvi pridelek potrebno počakati par let (tri leta). Kasneje si lahko obetamo bogat pridelek.
Za konec pa še o kompostu: če imamo zrel kompost, je sedaj pravi čas, da ga razporedimo po gredah.
Zapisala: Marjana Knavs
Marjana Knavs se z vrtnarjenjem ukvarja že vrsto let in ima številne izkušnje na tem področju. Danes se posveča predvsem ekološkemu vrtnarjenju in samooskrbi. V svojo vrtičkarsko prakso vključuje predvsem biodinamične pristope. Je tudi mentorica in vodja samooskrbne skupine v Ljubljani (del projekta Samooskrbni.net, ki ga vodi Sanja Lončar).