Pogosto nam zmanjkuje časa za nakupovanje, zato marsikateri nakup opravimo na hitro, doma pa opazimo, da nam kupljeni izdelek pravzaprav ni všeč ali pa ni uporaben tako, kot bi si želeli.
Pred nami je tudi čas obdarovanj. Kar nekaj daril konča "v predalu" in čeprav so bila podarjena z najboljšimi nameni, lahko z izbiro "zgrešimo". Kaj lahko storite v takšnem primeru? Lahko izdelek preprosto vrnete v trgovino? To je eno pogostejših vprašanj potrošnikov izpostavljajo na
Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS) in hkrati poudarjajo, da je zmotno precej razširjeno prepričanje, da mora prodajalec vrniti denar ali pa zamenjati kupljeni izdelek, če ga vrnete v osmih dneh.
Prodajalec ni dolžan zamenjati brezhibnega izdelka, izstaviti dobropisa ali vrniti kupnine, razen, če je to izrecno obljubljal.
Zakon o varstvu potrošnikov določa pravice potrošnika samo, če ima kupljeni izdelek napako. V tem primeru lahko potrošnik izbira, ali bo od prodajalca zahteval popravilo izdelka, znižanje kupnine, zamenjavo izdelka, ali pa vračilo kupnine. Brezhiben izdelek pa lahko potrošniki zamenjajo ali vrnejo le ob soglasju prodajalca. Le od prodajalčeve poslovne prakse pa odvisno, ali bo dovolil zamenjavo izdelka z drugim, izstavil dobropis, ali pa celo vrnil kupnino. Rok za vračilo brezhibnega izdelka je običajno osem dni, ta rok pa je naveden že na računu.
Potrošnikom na ZPS svetujejo, da pred vsakim nakupom premislijo, ali izdelek ustreza njihovim željam ali npr. željam obdarjenca. Prav pri kupovanju daril je dobro že pred nakupom preveriti, ali je mogoče brezhiben izdelek vrniti in v kakšnem roku. Pozanimajo naj se tudi, na kakšen način bo prodajalec omogočil vračilo oziroma zamenjavo. Pomembno je, da ob nakupu potrošniki shranijo račun, saj ga bo pri vračilu oz. zamenjavi izdelka zahtevala večina prodajalcev. Z računom bodo dokazovali, da so izdelek kupili v določeni poslovalnici, iz njega pa je razviden tudi datum nakupa.
Skrbno ravnajte tudi z embalažo, saj se lahko zgodi, da prodajalec ne bo želel sprejeti izdelka, če je embalaža poškodovana, še svetujejo na ZPS.
Pri pogodbah, sklenjenih na daljavo, veljajo drugačna pravila
Če pa je potrošnik npr. izdelek kupili prek spleta, po telefonu, ali pa na predstavitvi izdelkov zunaj prodajalčevega poslovnega prostora, ima možnost, da odstopi od pogodbe v 14 dneh, ne da bi moral navesti razlog za odstop. Prodajalec mu mora v 30 dneh vrniti kupnino.