Kurkuma, ki je sicer tradicionalna indijska in ajurvedska začimba, je vse bolj priljubljena tudi v slovenski kuhinji. Pohvali se lahko namreč s številnimi zdravilnimi učinkovinami, dobrodošlimi še posebej v hladnejšem delu leta, saj ima tudi močne protivnetne učinke.
Kaj pa, če bi si 100% naravno in ekološko kurkumo vzgojili kar sami na kuhinjskem pultu in tako namesto tiste v prahu uporabljali kar svežo?
Postopek je zelo preprost, potrebujete le svežo ekološko kurkumo.
Sveža kurkuma vedno pri roki
Sveža kurkuma je pravo razkošje! Sveže nastrgana s svojo čudovito aromo oplemeniti juhe in solate, še posebej pa jajčne jedi.
Toda, ker je sveža kurkuma draga, pa še težko jo je dobiti v trgovinah (tudi tistih specializiranih za zdravo prehrano), je ideja, da bi si jo vzgojili sama, vsekakor odlična.
Kako vzgojiti kurkumo?
1) Od korenine ekološke kurkume z nožem odrežite nekaj kolobarjev, ki naj bodo debeli okrog dva do tri centimetre. Na vsakem morata biti najmanj dve očesci oziroma brsta. Del korenike lahko sicer tudi kar odlomite, če vam bo to uspelo, saj je korenika kurkume precej trda.
2) Počakajte, kakšen dan, da se površina odrezanega ali odlomljenega dela korenike malo posuši, da je ne napadejo bakterije in glive. Faze sušenja zato nikar ne preskakujte!
3) Cvetlični lonček napolnite s substratom, ki naj bo po možnosti steriliziran, da bo manj bakterij in gliv ter možnosti za gnitje. Substrat zalijte toliko, da bo vlažen kot ožeta gobasta krpa, sicer odvečno vodo raje odlijte. Substrat naj sega dva do tri centimetre pod rob lončka.
4) Odrezane in posušene kose korenike kurkume položite v substrat tako, da bodo očesca na zgornji strani. Med kosi korenike naj bo pet do deset centimetrov prostora, tako da lahko v lonček spremerom 15 centimetrov posadite tri kose korenike, v lonček s premerom 30 centimetrov pa šest do osem kosov. Kose korenike prekrijte z nekaj centimetri substrata.
5) Lonček postavite na svetlo in osončeno mesto ter počakajte, da poženejo nadzemni poganjki. Kurkumo redno zalivajte, vendar pazite, da substrat ne bo preveč moker. Ko bodo nadzemni poganjki večji, bo treba pogosteje zalivati.
6) Ko nadzemni deli kurkume zrastejo kakšnih 15 centimetrov v višino, lahko rastlino presadite v večji lonec, poleti pa na vrt, kjer se v razmerah kot za paradižnik zelo dobro počuti in raste še hitreje.
7) Koreniko kurkume morate pustiti rasti osem do devet mesecev, da bo dovolj velika za uporabo v kuhinji. Ko je podzemni del kurkume primeren, da ga izkopljete, nadzemni del po navadi oveni in odmre. To še ne pomeni, da podzemni del ni ok, le liste in steblo potrgajte, koreniko pa umijte, razlomite na koščke, po želji olupite ter shranite v zamrzovalnik v nepredušno zaprti posodi. In ne pozabite si nekaj koščkov shraniti za naslednjo setev.
8) Če boste kurkumo posadili decembra, boste naslednjo jesen lahko iz zemlje izkopali dober pridelek. Načeloma lahko kurkumo posadite kadarkoli, vendar boste za večji pridelek na kuhinjskem pultu morali počakati kar precej več časa, kot če jo boste presadili na vrt.
Pozor: Kurkuma ima zelo močno barvilo!
Kurkuma (tako sveža kot tista v prahu) ima zelo močno barvilo, ki se uporablja za barvanje različnih reči - od blaga in sten do gorčice in kozmetičnih izdelkov. Hindujci jo uporabljajo tudi pri svojih poročnih obredih.
Ko boste torej rezali in strgali sveže korenike kurkume, si roke zaščitite z rokavicami iz lateksa, saj rumenooranžno barvilo kurkume pušča zelo trdovratne sledi tako na koži kot drugod. Če rokavic ne marate ali morate nositi, si takoj po delu temeljito umijte roke, v vsakem primeru pa dobro zaščitite okolico.